Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Coś o leczniczym skrzypie, który w trawie skrzypie

Grudzień 17, 2010 9:47 PM
Skrzyp, ziele niegdyś wysoko cenione, jest bodaj najstarszą rośliną na Ziemi – w okresie dewońskim, czyli około 300 milionów lat temu, był potężnym drzewem i nawet teraz przypomina je kształtem regularnej choinki.

Na naszych polach rośnie jego dziewięć gatunków; za leczniczy uważa się jednak tylko skrzyp polny.

Dawne babki, zielarki i szeptunki uważały skrzyp za niezastąpiony i bezcenny środek w przypadku krwawień, krwawych wymiotów, schorzeń pęcherza moczowego i nerek, występowania piasku i kamieni oraz przy zastarzałych zranieniach, gnijących ranach, w rakowatych wrzodach, a nawet w próchnicy kości.

Często zawijano ciepłe ziele w mokrą ściereczkę i przykładano w miejscu, które wymagało leczenia.

LECZNICZY ODWAR

Przy bolesnym zapaleniu pęcherza moczowego i bólach skurczowych nie ma lepszego sposobu niż sporządzić odwar ze skrzypu, otulić się płaszczem kąpielowym i pozwolić aby przez 10 minut pary oddziaływały na pęcherz. Jeżeli taki zabieg powtórzy się kilkakrotnie, dolegliwości szybko ustąpią.

Zdarza się, że starzy ludzie mają poważne kłopoty z oddawaniem moczu. Odczuwają przy tym bardzo silne bóle. Dzięki nasiadówce ze skrzypu uwolnią się od bólu i lekarz nie będzie musiał opróżniać pęcherza za pomocą cewnika.

W przypadku występowania piasku lub kamieni w nerkach i pęcherzu moczowym robi się gorące półkąpiele ze skrzypu, pije się przy tym łykami ciepłą z niego herbatkę, wstrzymuje mocz, aby go w końcu oddać „pod ciśnieniem”. Zwykle wtedy odchodzą kamienie.


ELIKSIR MŁODOŚCI?

Odwar ze skrzypu oraz okłady z tego ziela są skutecznym środkiem przeciw hemoroidom, a herbata ze skrzypu oraz przetacznika zapobiega zwapnieniu tętnic i utracie pamięci.

Skrzyp, zdaniem wielu specjalistów ziołolecznictwa, opóźnia procesy starzenia się organizmu. Zawarta w zielu krzemionka, doskonale rozpuszczalna w wodzie, wpływa bardzo korzystnie na przeróżne procesy metaboliczne.

Zioło wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając ich łatwemu pękaniu; utrzymuje prawidłową elastyczność naskórka, błon śluzowych, tkanki łącznej i kości; poprawia stan włosów i paznokci; zwiększa ilość wydalanego moczu, a wraz z nim szkodliwych produktów przemiany materii, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Autor: Agnieszka Nycz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>