Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Ostrożnie z fajerwerkami

Grudzień 31, 2010 11:46 AM
Policjanci apelują o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas odpalania środków pirotechnicznych.Ubiegłej zimy, tuż przed Nowym Rokiem, 9-latek z Brzózy Królewskiej doznał oparzeń kilku palców i trafił do szpitala, po tym, jak w jego dłoniach wybuchła petarda.

O czym należy pamiętać podczas odpalania fajerwerków?

Przede wszystkim sztucznych ogni nie wolno odpalać w grupie osób, z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego łatwopalną papą.

Fajerwerków nie można demontować, czy próbować ponownie odpalać tych, które nie zadziałały.

Należy kierować je do góry, nie wolno stawiać inaczej niż wskazuje instrukcja.

Pamiętajmy również, że środków pirotechnicznych nie wolno wrzucać do ogniska.

Podczas odpalania sztucznych ogni szczególną uwagę zwracajmy na dzieci. Pilnujmy, by oglądały fajerwerki z bezpiecznej odległości.

Pod żadnym pozorem nie pozwalajmy, aby same odpalały petardy. Pamiętajmy też o zwierzętach, które boją się wybuchów.

Zadbajmy, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego do 10 stycznia 2011 r. na terenie województwa podkarpackiego obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. Zakaz nie obowiązuje w dniu 31 grudnia 2010 r. oraz w dniu 1 stycznia 2011 r. Nie obejmuje też organizatorów imprez i przedsięwzięć artystycznych, rozrywkowych, rekreacyjnych i szkoleniowych, którzy organizując takie imprezy i przedsięwzięcia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, uzyskali zezwolenie właściwych organów.

Policja przypomina również, że sprzedaż materiałów i wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest zabroniona. Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Taka sama kara grozi też za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi i np. spowodowanie poważnych obrażeń.

Foto: Piotr Morawski

Źródło: podkarpacka.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>