Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sandomierz – w albumie najpiękniejszych miasteczek świata

Czerwiec 16, 2011 7:01 PM
Sandomierz znalazł się wśród 80 najpiękniejszych małych miasteczek z całego świata, wybranych przez włoskich autorów albumu „Najpiękniejsze zakątki świata”. Autorzy wydania czyli Gianni Biondillo i Paolo Paci oprócz Sandomierza wybrali również Kazimierz Dolny.

„W Europie najpopularniejszy typ małego, liczącego sobie kilka wieków miasta przypomina średniowieczną osadę, otoczoną murami obronnymi, z rynkiem, ratuszem i kościołem. Taki jest układ centrów wielu miasteczek przedstawionych w albumie, jak San Gimignano, Saint-Paul-de-Vence czy Sandomierz. Krajobraz historyczny naszego kontynentu składał się z takich właśnie osad, w których mieszkało do kilkunastu tysięcy osób.

Obecnie wiele z nich jest pięknie odrestaurowanych i stanowi atrakcję turystyczną, tym cenniejszą, że nie zawsze łatwo dostępną, gdyż przedstawiane miasteczka zazwyczaj leżą na uboczu turystycznych szlaków” – pisze Paolo Paci.

Sandomierzanie spytani o najpiękniejsze zakątki miasta, jednogłośnie odpowiadają, że na uwagę zasługują: Kościół św. Jakuba, Zamek Kazimierzowski, Bazylika Katedralna, Ratusz, Dom Długosza, Ucho Igielne. Oprócz tych znanych zabytków wymieniają także wzgórze Salve Regina, z którego rozchodzi się widok na malownicze tereny Sandomierza i Wisłę. Ponadto atrakcjami przyrodniczymi naszego miasta są Góry Pieprzowe, zaliczane do najstarszych gór w Europie. Najczęściej odwiedzany przez turystów jest Wąwóz Królowej Jadwigi ciągnący się na odcinku pół kilometra.

źródło: www.sandomierz.pl

foto: Piotr Morawski

One Response to Sandomierz – w albumie najpiękniejszych miasteczek świata

  1. Mefisto Odpowiedz

    17 czerwca 2011 at 06:58

    zapomnieli wspomnieć o serialu Ojciec Mateusz !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>