przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

560 woluminów dla Biblioteki Dzikowskiej

Lipiec 5, 2011 12:27 PM
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami pomiędzy dyrektorami Biblioteki Jagiellońskiej i Muzeum Historycznego m.Tarnobrzega, Książnica najstarszego uniwersytetu przekazała w darze do odtwarzanej biblioteki zamkowej w Dzikowie 560 woluminów różnych wydawnictw z XVIII, XIX i początków XX wieku.

Książki te wyróżniają się pięknymi oprawami (skóra, półskórek), i licznymi złoceniami, dzięki czemu będą się prezentować bardzo efektownie. Czynione są dalsze starania dla wzbogacenia odtwarzanej biblioteki zamkowej.

Pozyskane książki wypełnią puste obecnie szafy biblioteczne w dzikowskim zamku. Warto przypomnieć, że te neogotyckie szafy zaprojektował w latach 30-tych XIX stulecia Francesco Maria Lanci. Zamontowano je w dwóch sklepionych komnatkach sąsiadujących z kaplicą zamkową w najstarszym skrzydle zachodnim. Od XV do XIX wieku znajdował się w nich skarbczyk, potem urządzono tu bibliotekę, która funkcjonowała tutaj do 1911 roku. Zbiory biblioteczne zostały tedy przeniesione do Sali Sejmowej, a we wspomnianych szafach znalazło się archiwum.

Obecnie, po niezbędnych pracach remontowo – konserwatorskich, szafy wypełnią się na powrót dawnymi wydawnictwami, dzięki czemu wnętrza biblioteki odzyskają swój właściwy klimat.

źródło: Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzeg

foto: Piotr Morawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>