przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

21.08 (niedziela) Koncert Krystyny Prońko w Sanodmierzu, godz. 19.30

Sierpień 20, 2011 10:48 PM
Sandomierskie Centrum Kultury i Urząd Miejski w Sandomierzu zapraszają na koncert KRYSTYNY PROŃKO, tegorocznej gwiazdy XXI Festiwalu Muzyka w Sandomierzu, który odbędzie się w niedzielę, 21 sierpnia br., o godz. 19:30, na dziedzińcu Zamku Królewskiego (w razie niepogody Sala Rycerska). Bilety w cenie od 15 do 25 zł do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 20 w Sandomierzu, telefon 15 644 61 05.

Krystyna Prońko jest absolwentką Akademii Muzycznej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach (1979). Amatorską pracę artystyczną rozpoczęła od rodzinnego zespołu „Refleks”, w którym grali jej: bracia Piotr na saksofonie i Wojtek na gitarze basowej i skrzyknięci, muzykujący koledzy, w Gorzowie Wlkp. Z tym zespołem była nagradzana na Festiwalu Awangardy Bitowej w Kaliszu w 1968 i 1969 r. Po rozpadnięciu się zespołu 1970 r. otrzymała zaproszenie do pracy w chórku towarzyszącym Czesławowi Niemenowi. Ta współpraca była znakomitym wprowadzeniem do show businessu w Polsce w latach siedemdziesiątych XX wieku. Potem zaczęła współpracować , również w chórkach ze Skaldami, Czerwonymi Gitarami głównie na trasach zagranicznych do byłego Związku Radzieckiego. Po usamodzielnieniu się rozpoczęła współprace z Januszem Komanem i zespołem Koman Band, z którym dokonała wielu nagrań radiowych, płytowych, programów TV.

Jest wielokrotną laureatką Festiwalu Opolskiego. Brała udział jako gość w Festiwalu w Sopocie, w Festiwalu Jazz Jamboree, a także w wielu festiwalach i koncertowych trasach zagranicznych. W latach 90’tych prowadziła autorskie audycje radiowe i telewizyjne. Od 1991 r. prowadzi firmę P. M. Krystyna Prońko, której celem jest kontynuacja pracy artystycznej pod własnym szyldem oraz wydawnictwo, w którym ukazało się wiele samodzielnie wydanych płyt.

W latach 2000–2010 prowadziła klasę śpiewu na UMCS w Lublinie. W swym dorobku ma niezaprzeczalne hity – „Deszcz w Cisnej”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Małe tęsknoty”, „Złość”, „Poranne łzy” czy „Papierowe ptaki”. Jej dyskografii a obejmuje zarówno LP, CD jak i DVD w tym dwie złote płyty LP. Z równą łatwością śpiewa pop, jak i standardy jazzowe. Lubi mieszać gatunki muzyczne ze sobą, bo jak mówi – „nużące jest śpiewanie ciągle tego samego”. Na pytanie, jak by określiła muzykę, którą wykonuje – odpowiada: „ani to pop, ani rock, ani to jazz, piosenka literacka. Moje śpiewanie i piosenki to po prostu współczesna muzyka rozrywkowa. A jeśli ktoś koniecznie chce to szufladkować, to niech nazywa to – styl „jazzy”(nie mylić z jazz’em) Krystyny Prońko.” W październiku 2008 otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrny medal „GLORIA ARTIS”. Obecnie koncertuje z pięcioosobowym zespołem muzyków lub w TRIO.

video: cziczeko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>