Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

04.10 (wtorek) Pokaz specjany jednego z najstarszych polskich elementarzy

Wrzesień 19, 2011 10:05 PM
W związku z organizacją piątej edycji imprezy – Świętokrzyskie Dni Muzeów, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu przygotowało z tej okazji specjalny pokaz jednego z najstarszych elementarzy polskich: „Nauka ku czytaniu pisma polskiego z figurami. Przyłożone są Nabożne Modlitwy i Psalmy”, zachowany w formie ośmiu kart drukowanych dwustronnie.

Za twórców elementarzy polskich uważani są Jakub Parkosz z Żórawicy (zm.1455) i Stanisław Zaborowski (zm. 1530), którzy ustalili i uporządkowali dźwięki polskie oraz oznaczające je litery. Najdawniejszym znanym elementarzem polskim jest „Nauka krótka ku czytaniu pisma polskiego”, wydana drukiem w Królewcu około roku 1570.

Druk zachowany w Sandomierzu powstał w końcu XVI lub na początku XVII w. w drukarni Jana Karcana w Wilnie. Elementarz pozwala zapoznać się ze stosowaną w tamtym czasie metodą nauki czytania i pisania. W zachowanych kartach po literach dużych i małych następują zgłoski, a po nich teksty katechizmu. Z zachowanych dokumentów wynika, że elementarz był odnawiany w 1959 r. w pracowni konserwatorskiej Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Wstęp do Muzeum Diecezjalnego dla dzieci i młodzieży we wtorek, 4 października br. będzie bezpłatny.

Patronat nad akcją objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

foto&źródło: UM Sandomierz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>