przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Uroczyste wspomnienie i świętowanie odzyskania niepodległości w Tarnobrzegu (fotoreportaż)

Listopad 15, 2011 1:46 PM
- Bądźmy dumni ze swojej przeszłości, cieszmy się teraźniejszością i walczmy o przyszłość. A dziś świętujmy głośno i radośnie. Manifestujmy swój patriotyzm i przywiązanie do naszych symboli i barw narodowych. I mówmy ciepło o naszej Ojczyźnie. Mówmy tak o niej nie tylko dziś, mówmy tak codziennie. Bo Ona, nasza Polska, na to zasługuje – mówił dziś podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości, Prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz.

Tegoroczne miejskie uroczystości rozpoczęły się już w czwartek, 10 listopada w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Z okazji święta narodowego młodzi, zdolni, tarnobrzescy artyści wystąpili w specjalnym koncercie poświęconym pamięci Jędrusiów. Koncert z podziwem oglądał biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Na zaproszonych gości czekała także słodka niespodzianka w postaci niezwykłego tortu.

W piątek, uroczyste obchody rozpoczęła Msza Święta w Kościele oo. Dominikanów. Później, władze Tarnobrzega, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Poseł Mirosław Pluta, przedstawiciele różnych instytucji i organizacji, dzieci i młodzież tarnobrzeskich placówek oświatowych, poczty sztandarowe, a także licznie zebrani mieszkańcy, przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej, przemaszerowali przed pomnik Bartosza Głowackiego.

- Dzisiaj, po 93 latach od odzyskania niepodległości żyjemy w Polsce bezpiecznej, sprawiedliwej, praworządnej i szybko rozwijającej się gospodarczo. Powtórzę raz jeszcze to, co powiedziałem w tym miejscu 3 maja tego roku: żyjemy w najszczęśliwszych dla Rzeczpospolitej i jej obywateli czasach w całej jej przeszło tysiącletniej historii. Żyjemy w Polsce, o jakiej marzyło wiele pokoleń naszych rodaków. Doceniajmy to i cieszmy się z wolnej Rzeczypospolitej, tak jak cieszyli się z niej nasi rodacy, którzy w 1918 roku byli świadkami jej oswobodzenia – mówił do zebranych Prezydent Norbert Mastalerz.

Z okazji święta, krótki program artystyczny przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Po występie, przed pomnikiem, złożono wiązanki i zapalono znicze.

Wieczorem, w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega odbyła się gawęda historyczna prof. dr Stanisława Waltosia, dyrektora Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na zakończenie odbył się koncert pieśni F. Chopina i W. Żeleńskiego.

Info: Agata Rybka

Foto: Arkadiusz Jeż

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>