Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Fotel Jana Feliksa Tarnowskiego powrócił do dzikowskiego zamku

Luty 16, 2012 9:36 PM
Kilka dni temu powrócił po konserwacji do dzikowskiego zamku fotel najprawdopodobniej należący do wybitnego bibliofila, współtwórcy Kolekcji Dzikowskiej, Jana Feliksa Tarnowskiego (1777-1842).

Fotel w stylu empire pochodzący z I połowy XIX wieku został wykonany w nieznanej pracowni z drewna sosnowego, okleinowanego drewnem mahoniowym, śliwkowym i jaworowym. Co ciekawe – dotrwał w Dzikowie przez XIX i cały wiek XX aż do rewaloryzacji zamku, choć w stanie dużego zniszczenia.

Elementy drewniane były zaatakowane drewnojadami, w wielu miejscach powstały liczne ubytki okleiny, zaś wtórna tapicerka świadczyła o tym, że pierwotna nie zachowała się do naszych czasów. Mebel musiał uchodzić za cenną pamiątkę, gdyż – jak świadczą ujawnione podczas ostatniej konserwacji ślady – kilkakrotnie był odnawiany.

Dzięki pracom przeprowadzonym przez znakomitego konserwatora mebli Muzeum – Zamku w Łańcucie p.Janusza Kazimierowicza fotel odzyskał właściwy wygląd i powrócił na swoje dawne miejsce przy biurku hrabiego w Gabinecie Antycznym.

foto&źródło: Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>