Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Zima sprzyja kłusownikom, im więcej śniegu tym większa liczba wnyków (zdjęcia)

Luty 22, 2012 10:21 AM
O wnykach i złapanych w nich zwierzętach poinformował redakcję portalu NadWisłą 24 Janusz Wepsięć, członek zarządu tarnobrzeskiego okręgu Ligi Ochrony Przyrody. – Spacerując w lasie w Jeziórku dosłownie kilka metrów przy drodze znalazłem martwego koziołka we wnyku – relacjonuje Janusz. – Kilka metrów dalej znajdował się we wnyku jeleń z odciętą głową – dodaje.

Opady śniegu sprzyjają kłusownikom, na śniegu widać doskonale ślady zwierząt, dlatego znalezienie tzw. przesmyków, czyli dróg, którymi najczęściej poruszają się zwierzęta jest prostą sprawą.

- Wnyki są najbardziej powszechną metodą kłusownictwa – wyjaśnia w rozmowie z NW24 Mieczysław Gil Komendant Posterunku Straży Leśnej w nadleśnictwie Nowa Dęba. – To proceder który jest bardzo popularny we wsiach sąsiadujących z lasami, niejednokrotnie przekazywany z pokolenia na pokolenie – dodaje.

BEZMYŚLNOŚĆ I OKRUCIEŃSTWO

Kłusownictwo nie ma barier etycznych. Każdej zimy zwierzęta giną w okrutny sposób, uwięzione we wnykach, często zapomniane przez kłusowników. „Oka” zrobione z mocnych linek m.in. hamulcowych mocowane są na drzewach. Zwierzę, które wpadnie w pułapkę często dusi się powoli.

W sidła kłusowników wpaść może każde zwierzę. Giną zarówno osobniki młode, którym kłusownicy nie dadzą szansy na rozwój jak i najstarsze, służące stadu za przewodników. Młode, których matki zginęły we wnykach czeka pewna śmierć głodowa.

PRAKTYCZNIE BEZKARNI

Choć za kłusownictwo przewidziana jest kara do 5 lat pozbawienia wolności, szansa na wymierzenie sprawiedliwości takiemu osobnikowi jest znikoma. Egzekucja prawa potyka się na niefortunnym zapisie, który mówi, że kłusownika trzeba złapać na gorącym uczynku.

- Musielibyśmy złapać kogoś na gorącym uczynku, a to ze względu choćby na obszar występowania procederu jest niezwykle trudne – wyjaśnia w rozmowie z NW24 Mieczysław Gil – Nawet za samo posiadanie wnyków nie możemy nikogo ukarać – dodaje.

Niestety istnieje również powszechna akceptacja społeczna dla tego procederu. Zwierzyna leśna traktowana jest jako “bezpańska” po którą każdy może sięgnąć. W obronie kłusownictwa pojawia się również argument biedy mieszkańców wsi.

foto: Janusz Wepsięć

One Response to Zima sprzyja kłusownikom, im więcej śniegu tym większa liczba wnyków (zdjęcia)

  1. Mefisto Odpowiedz

    22 lutego 2012 at 11:54

    Proceder stary jak świat i aż dziw bierze, że nikt do tej pory nie wpadł na pomysł odpłacania bandytom tą samą metodą. Skoro kłusownik zastawia sidła to zastawmy sidła na niego i po sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>