Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Konferencja przeciwpowodziowa w Baranowie Sand (fotoreportaż oraz video)

Wrzesień 20, 2012 2:53 PM

Konferencja „Działania strukturalne i wspomagające ochronę przeciwpowodziową” odbyła się w minioną środę w Baranowie Sand. W dyskusji udział wzięli przedstawiciele czterech województw podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i lubelskiego. Głównymi organizatorami konferencji byli wojewoda podkarpacki i starosta powiatu tarnobrzeskiego.

- Celem konferencji jest utrzymanie i rozwój współpracy polegającej na wymianie doświadczeń z zakresu ochrony przeciwpowodziowej – mówi starosta Krzysztof Pitra – Jest potrzeba organizacji takich spotkań aby nie uśpić naszej czujności bo zagrożenie powodzią pewno za kilka lat powróci – dodaje.

MODERNIZACJA WAŁÓW NIE ROZWIĄŻE PROBLEMÓW

Głównym założeniem realizowanym przez władze w aspekcie ochrony przeciwpowodziowej jest odbudowa i modernizacja wałów. Wały przeciwpowodziowe zabezpieczają na terenie województwa obszar ok.72 tys. ha, mają łącznie długość 629 km.

- Jako priorytet założyliśmy sobie umocnienie i odbudowę wałów wiślanych na całej długości w województwie podkarpackim – 65 km, jak również wałów cząstkowych rzek wpadających do Wisły – tłumaczy Stanisław Stachura, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. – Ogółem w latach 1997-2011 odbudowano i zabezpieczono 150 km wałów, 95 km zmodernizowano – dodaje.

Jednak odbudowa i modernizacja wałów nie gwarantuje zabezpieczenia przed ewentualną powodzią.

- Wały są systematycznie monitorowane, wiemy gdzie są słabsze miejsca. Po 1997 r wszystkie zostały zmodernizowane ale w dalszym ciągu ponad 150 km wałów wykazuje swoją niedoskonałość, albo są za niskie, albo wykazują przesiąki. W większości Wisły wały są posadowione na starorzeczach, gdzie na stosunkowo cienkiej warstwie nieprzepuszczalnej grubości do 2 m, występują duże złoża piasku a więc tej warstwy bardzo przepuszczalnej, rozerwanie wałów następuje wskutek tzn. przebicia hydraulicznego pod korpusem wału i rozerwanie go od dołu – tłumaczy dyrektor Stachura.

Również podwyższanie wałów nie rozwiąże problemów.

- W nieskończoność nie możemy podwyższać wałów, bo im wyższe wały tym większa tragedia, jeżeli była powódź w 2010 i woda sięgała do okien to podwyższając wał jeszcze o półtora metra woda będzie sięgała pod dach – wyjaśnia dyrektor.

REGULACJA RZEK

Kolejnym realizowanym przedsięwzięciem mającym na celu ochronę przeciwpowodziową jest regulacja koryt wód płynących. Na terenie województwa występuje ok. 3700 km rzek i potoków z których uregulowanych jest 36%. Regulacja ma przyspieszyć odpływ wody na całej długości, zarówno w górnej jak i w dolnej części danego cieku.

- Polega to na budowie zbiorników retencyjnych w górnej części rzek – tłumaczy dyrektor Stachura. – Musimy zatrzymać wodę w górnej zlewni i to zarówno w górnej zlewni Wisły jak i dopływów, dlatego realizujemy program budowy małych zbiorników suchych – dodaje.

BRAK NATURALNYCH ROZLEWISK

Mimo podejmowanych działań groźba ewentualnej powodzi wciąż jest realna. Nadmiar wody spowodowany obfitymi opadami deszczu po prostu nie ma gdzie wsiąkać, naturalne rozlewiska w postaci lasów czy łąk znikają, na rzecz  zabudowań mieszkalnych.

- Po stronie świętokrzyskiej planowana jest budowa dużego polderu o pojemności ok 200 mln m3. To byłaby doskonała ochrona dla powiatów mieleckiego, tarnobrzeskiego i sandomierskiego, niestety są to na razie tylko koncepcje – tłumaczy dyrektor Stachura.

Na terenie całego województwa istnieje pięć dużych sztucznych zbiorników retencyjnych, z czego największym jest zbiornik „Solina” , który przy maksymalnym piętrzeniu gromadzi 504 mln m3 wody – najwięcej w całej Polsce. Oprócz dużych, na terenie województwa znajduje się jeszcze kilkadziesiąt zbiorników małej retencji.

Więcej w materiale video. Zapraszamy

foto&video: Piotr Morawski

One Response to Konferencja przeciwpowodziowa w Baranowie Sand (fotoreportaż oraz video)

  1. FIx Odpowiedz

    20 września 2012 at 18:45

    Temat ważny, zawsze na czasie lecz niektórzy(3 ostatnie zdjęcia) mieli ciekawsze zajęcia od słuchania nudnych wykładów :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>