przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: “Strachy na lachy” w Muzeum Historycznym

Listopad 14, 2012 5:09 PM

Etnograficzną wystawę “Strachy na Lachy czyli czarownice, diabły, demony w kulturze ludowej” można oglądać w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu do 15 grudnia br. Ekspozycję przygotowano w oparciu o zbiory Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum w Łęczycy oraz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Wierzenia demoniczne, niegdyś traktowane z całą powagą przez lud w dzisiejszym zracjonalizowanym świecie mogą wywoływać u niektórych uśmiech na twarzy. Wskutek przeobrażeń cywilizacyjno-społecznych i procesów edukacyjnych które zaszły na polskiej wsi od momentu uwłaszczenia nastąpiło odejście od zabobonnego postrzegania rzeczywistości. Jednak jeszcze w drugiej połowie XX wieku na prowincji tliły się echa tych wierzeń, zwłaszcza wśród przedstawicieli starszego pokolenia, będących dla badaczy kopalnią zanikającej w szybkim tempie wiedzy. Obecnie nadzmysłowy świat postaci demonicznych funkcjonuje w baśniach, podaniach, legendach i sztuce ludowej, zwłaszcza w rzeźbie. W pewnej formie występuje w kulturze popularnej, chętnie wykorzystującej demoniczne motywy w filmie, książce czy komiksie, co jednak jest efektem koniunktury na tego typu tematy, nie zaś traktowania tej sfery na serio.

Autorem wystawy jest Mateusz Soroka z Muzeum Lubelskiego w Lublinie, zaś jej kuratorem Beata Kotasiak – Wójcik z Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

foto&źródło: Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>