przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sandomierz: Niepełnosprawni będą uczyć się samodzielności w mieszkaniu trenigowym

Listopad 26, 2012 3:34 PM

W Sandomierzu powstało mieszkanie treningowe, w którym osoby niepełnosprawne intelektualnie będą uczyć się samodzielności, by w przyszłości móc prowadzić własny dom. Organem założycielskim i prowadzącym placówkę jest  Stowarzyszenie „Dobrze, że jesteś”.

W województwie świętokrzyskim funkcjonują z przerwami dwa tego typu lokale w Kielcach oraz w Staszowie. W Sandomierskim Mieszkaniu Treningowym mieszkać będą przez okres 1-2 tygodni uczniowie z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego „Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.  – Będzie to pierwsze i jedyne jak na razie mieszkanie treningowe w Sandomierzu. Jest ono niezwykle potrzebne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, by mogły samodzielnie nauczyć się żyć. To milowy krok dla osób niepełnosprawnych, jak i dla miasta – wyjaśniają cel swoich działań organizatorzy.

Mieszkanie mieści się w samym centrum Starego Miasta w Sandomierzu, z widokiem na Ratusz i Mały Rynek. Lokal ten został przekazany Stowarzyszeniu przez Urząd Miejski na czas nieokreślony. Organizacja jest zwolniona z opłat czynszowych, w bieżącym utrzymaniu lokalu będą partycypować rodzice uczniów.

Nim pierwsi lokatorzy pojawią się w mieszkaniu, lokal wyremontowano za kwotę 40 tys. zł. W mieszkaniu wymieniono instalację elektryczną, wodną, CO,  rury kanalizacyjne,  armaturę sanitarną, podłogi,  położono nowe tynki i gładź na ścianach oraz  wymalowano. – Te prace mogły być wykonane tylko i wyłącznie dzięki ogromnemu zrozumieniu i wsparciu wielu Osób oraz sandomierskich Instytucji i Firm – mówią organizatorzy.

Przyszli lokatorzy oraz ich rodzice wzięli udział w szkoleniach, tak by jak najlepiej przygotować się do prowadzenia mieszkania. Były to warsztaty „Trening mieszkaniowy – droga do samodzielności osób z niepełnosprawnością intelektualną ”, oraz „Seksualność dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Jak sobie z nią radzić? Jak wspierać rozwój psychoseksualny osób niepełnosprawnych intelektualnie?” W obydwu szkoleniach wzięło udział ponad 70 osób.

Uczniowie uczestniczyli również w szkoleniu prowadzonym przez Grupę Ratownictwa PCK w Sandomierzu z bezpieczeństwa i higieny pracy, zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na podstawie nawiązanej współpracy Stowarzyszenie korzysta z sześcioletniego doświadczenia Ośrodka Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu, gdzie z powodzeniem funkcjonują cztery tego typu mieszkania. Obecnie mieszkanie wyposażane jest w niezbędny sprzęt AGD, meble i inne artykuły i przedmioty potrzebne do codziennego użytku. Wybrana jest też grupa uczniów, którzy jako pierwsi wezmą udział w treningu mieszkaniowym.

Oficjalne otwarcie pierwszego Sandomierskiego Mieszkania Treningowego odbędzie się w poniedziałek 3. grudnia, w Światowym Dniu Osób Niepełnosprawnych.

foto&info: UM Sandomierz

One Response to Sandomierz: Niepełnosprawni będą uczyć się samodzielności w mieszkaniu trenigowym

  1. Emil Odpowiedz

    27 marca 2013 at 10:13

    Wydaje się, że dobrze dzieje. Powoli bo powoli ale sukcesywnie przybywa w Polsce tego rodzaju domów dla niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>