Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Mieszkaniec gminy Baranów Sandomierski będzie monitorował wolność mediów lokalnych w ramach projektu Helsińskiej Fundacji

Grudzień 4, 2012 10:14 AM

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, zaproponowała Mateuszowi Urbaniak z gminy Baranów Sandomierski, aby został jednym z 16 współpracowników Fundacji, wytypowanych spośród dziennikarzy i działaczy obywatelskich w Polsce do udziału w ogólnokrajowym projekcie pod nazwą: „Monitoring zagrożeń dla wolnych mediów w Polsce i wzmacnianie funkcji kontrolnej mediów lokalnych”.

Mateusz Urbaniak przeszedł specjalistyczny kurs i od początku grudnia 2012 roku będzie prowadził regularny monitoring przestrzegania swobody wypowiedzi w województwie podkarpackim, realizowany pod egidą Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce, w ramach programu „Europa Praw Człowieka”.

- Projekt nakierowany jest przede wszystkim na wzmocnienie pozycji mediów lokalnych, które, w przeciwieństwie do mediów centralnych, często pozbawione są odpowiedniego zaplecza i wsparcia pozwalającego im w pełni realizować funkcję tzw. publicznego stróża – mówi Mateusz Urbaniak, współpracownik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Powinnościami nowego współpracownika, realizowanymi będą jak mówi Dominika Bychawska – Siniarska, dyrektorka merytoryczna “Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce”: Do zadań współpracowników należeć będzie m.in. relacjonowanie incydentów zagrażających swobodzie wypowiedzi w regionie, monitoring postępowań sądowych oraz działań władz lokalnych związanych z kwestią swobody wypowiedzi, monitoring mediów funkcjonujących na terenie województwa oraz rozwijanie kontaktów z dziennikarzami lokalnymi. Blogi będą funkcjonowały w ramach wspólnej platformy, której celem będzie wspieranie dotychczasowych działań monitoringowych „Obserwatorium”.

Mateusz ma pod sobą 45 miast, 25 powiatów (21 powiatów ziemskich i 4 grodzkie), 159 gmin (114 gmin wiejskich, 29 gmin miejsko – wiejskich oraz 16 gmin miejskich). Opieką, jako współpracownik HFPC objął wszystkich dziennikarzy lokalnych.

- Powtarzając za Marylą Rodowicz “Marzenia naprawdę się spełniają.” – Od soboty jestem współpracownikiem Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka w Warszawie. Dziękuje wszystkim, którzy wczoraj mi gratulowali, a także dziękuję tym, którzy tu na miejscu czekali pomimo późnego powrotu do domu. To bardzo wielki zaszczyt reprezentowania każdego mieszkańca Podkarpacia. Dziękuję też osobie, która przez okres 2,5 lat wspierała, pomagała a przede wszystkim była. To właśnie jej rodzinie i jej samej, zawdzięczam to do czego doszedłem. Dziękuje wszystkim, którzy wspierają mnie przez ostatni rok, który był dla mnie bardzo ciężkim rokiem. Dziękuje Wam! – tak Mateusz Urbaniak, skomentował na jednym ze swoich kont społecznościowych po przyjeździe ze szkolenia w siedzibie HFPC.

Przypomnijmy, że wszyscy współpracownicy zostali objęci Decyzją Rady Unii Europejskiej z dnia 28 listopada 2002 r. ustanawiając i nadając im europejską sieć ochrony osób publicznych.

***

Mateusz Urbaniak (lat 22) – pochodzi z niewielkiej miejscowości Ślęzaki w gminie Baranów Sandomierski (woj. podkarpackie). Student Ratownictwa Medycznego, a także były wolontariusz Centrum Edukacji Obywatelskiej.

O sobie: “Pracę rozpocząłem w wieku 16 lat, będąc wtedy jeszcze w Technikum Informatycznym prowadziłem stronę szkoły oraz samorządu uczniowskiego. Będąc już pełnoletni (2008r.) zarejestrowałem się w serwisie dziennikarstwa obywatelskiego na portalu Wiadomości24.pl. Dwukrotnie w tym czasie nominowany zostałem do nagrody Dziennikarza Roku w kategorii Wydarzenia odpowiednio zajmując 8 i 4 lokatę. A materiały ukazywały się także w “POLSKA THE TIMES”

W 2010r. zgłosiłem się na odbycie praktyk w Naszemiasto.pl – Rzeszów, które zakończyłem pomyślnie pod wodzą redaktora naczelnego Artura Kiełbasińskiego. Od lipca 2010 do stycznia 2011r. odbyłem staż w lokalnym portalu gospodarczo – informacyjnym nowadeba.com.pl i obejmowałem tam stanowisko Redaktora dyżurnego pod wodzą Konrada Wesołowskiego. Współpracując z lokalnymi władzami zorganizowaliśmy w lipcu 2010r. imprezę charytatywną “Rozalin Powodzianom”, w której pełniłem funkcje rzecznika prasowego. W 2011r. także jako rzecznik prasowy prowadziłem finał WOŚP w Nowej Dębie przy współpracy z Adamem Szurgocińskim, dyrektorem SOSiR w Nowej Dębie.

Pracowałem także jako Specjalista ds. marketingu w spółce Beeg w Nowej Dębie (Hotel Szypowski) na 1/2 etatu przy powstawaniu tygodnika “Informator” z Joanną Lewicką.

Interesuje się: Prawem prasowym, muzyką (reggae), dziennikarstwem lokalnym.

10 Responses to Mieszkaniec gminy Baranów Sandomierski będzie monitorował wolność mediów lokalnych w ramach projektu Helsińskiej Fundacji

 1. rafal Odpowiedz

  4 grudnia 2012 at 10:33

  Gratulacje z okazji zdobycia tej pasjonującej pracy. Mamy nadzieję, że będziesz się w niej realizował i spełniał swoje cele i zamierzenia.

 2. Mieszkaniec Odpowiedz

  4 grudnia 2012 at 10:36

  Panie Mateuszu – niech tytuł, który uzyskałeś, przyniesie Ci jeszcze więcej satysfakcji, zmotywuje Cię do dalszego samorozwoju i zapewni wspaniałą przyszłość. Wszystkiego najlepszego!

  Liczymy na Pana, że godnie będzie Pan reprezentował nasze kochane Podkarpacie. Gratuluję pozostałej 15 najważniejszych osób w Polskim Państwie.

 3. Sylwia Odpowiedz

  4 grudnia 2012 at 12:39

  Panie Mateuszu gratuluję tak wysokiego stanowiska w tak młodym wieku. To ogromny zaszczyt i wspaniała przyszłość przed Panem. Uważam, że rodzina a przede wszystkim Pana Partnerka życiowa jest z Pana zadowolona. To skarb posiadać u boku tak mądrą osobę. Pana rodzinie, Pana Partnerce i Pańskim znajomym gratuluję tak mądrej i ambitnej osoby.

 4. Mieszkaniec Baranowa Odpowiedz

  4 grudnia 2012 at 17:17

  Jako mieszkaniec Miasta i Gminy Baranów Sandomierski czuję się bardzo dowartościowany tym ze mamy swojego nazwijmy rzeczy po imieniu wychowanka na tak wysokim fotelu ktory kontrolowal bedzie wolnosc slowa. to bardzo wielki a zarazem imponujacy dorobek intelektualny tak mlodego czlowieka. HFPC to powazana fundacja a na swoje stanowisak wspólpracownicze selekcionuje najlepsze i najwybitniejsze osoby. Przecież Marek Edelman, Zbigniew Hołda, Marek Nowicki, Marek Sejfan (sędzia Europejskiego Trybunału Konstytucyjnego) to najwybitniejszi znawcy wolności słowa.Gratuluję temu młodem człowiekowi dalszych sukcesów na arenie międzynarodowej i w samym ONZ-cie

  • popraw się Odpowiedz

   4 grudnia 2012 at 17:21

   Fakt że fundacja HFPC ma zasięg między narodowy ale nie można jej wiązać z ONZ-tem. HFPC to organizacja pozarządowa na bardzo wysokim szczeblu władz Państwowym.

   • polionista Odpowiedz

    4 grudnia 2012 at 18:16

    Kolego międzynarodowy pisze się razem!

 5. słowo Odpowiedz

  5 grudnia 2012 at 09:49

  Czytając materiał chciałbym ze swojej strony bardzo pogratulować rzecz jasna Panu Mateuszowi, że osiągną tak jak sam mówi “szczyt swoich marzeń”. HFPC to bardzo duża międzynarodowa fundacja, która w swoich szeregach łączy najwybitniejszych Polaków. To, że Pan Mateusz zotał wybrany w tym także 15 pozostałych osób jest nie przypadkowa. Ich praca zapewne przełoży się na kolejne lata. Jeszcze raz gratulujemy i zapraszamy na spotkanie do Jarosławia do UMiG.

 6. spoko Odpowiedz

  5 grudnia 2012 at 11:09

  Tarnobrzeg czeka na Pana :) z utęsknieniem

 7. Antoś Odpowiedz

  5 grudnia 2012 at 12:18

  Media w Tarnobrzegu są zniewolone przez Masztalenkę, prosimy Panie Mateuszu i interwencję

 8. podkarpacie@wolnoscmediow.org Odpowiedz

  6 grudnia 2012 at 10:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>