przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Kajakowa Zimowa Ekspedycja Wisła 2012 przypłynęła do Sandomierza

Grudzień 11, 2012 11:05 PM

Kajakarze z Fundacji Marka Kamińskiego dopłynęli w miniony piątek do Sandomierza. Uczestnicy “Zimowej Ekspedycji Wisła” chcą wypromować Wisłę i pokazać, że królowa polskich rzek jest piękna również zimą. W piątkowy wieczór kajakarze spotkali się z mieszkańcami Sandomierza w klubie Lapidarium.

Uczestnicy ekspedycji wyruszyli 2 grudnia z Oświęcimia, ekstremalny spływ liczący ponad 900 km śmiałkowie planują zakończyć 21 grudnia br. w Gdańsku. Wcześniej trasę tę przebył w 2010 r Marek Kamiński. Przez trzy tygodnie, w zespołach czteroosobowych dobijają do brzegów wielu miast, witając się z mieszkańcami, rozmawiając o Wiśle i zbierając środki finansowe na wyjazdy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych dzieci – Obozy Zdobywców Biegunów.

Pomysłodawcą wypraw kajakowych jest Fundacja Marka Kamińskiego. Tak jak wyprawy z Jasiem Melą na bieguny zmieniły postrzeganie niepełnosprawnych w Polsce, tak „Ekspedycja Wisła” ma stać się przesłanką do zmiany sposobu myślenia o Wiśle oraz inspiracją do aktywnego trybu życia, szczególnie tego związanego z wodą. Projekt ma także pokazać potencjał przyrodniczy, turystyczny i ekonomiczny największej polskiej rzeki. Wcześniejsze wyprawy kajakowe organizowane w ramach „Ekspedycji Wisła” osiągnęły zamierzony cel – o Wiśle zaczęło być głośno i wiele osób zainteresowało się tematem przywrócenia Polsce królowej rzek.

******************

Wisła jest największą rzeką w Polsce. Jej długość wynosi 1047 km, a dorzecze zajmuje powierzchnię 194 424 km2, co stanowi ponad połowę powierzchni Polski. Źródła rzeki znajdują się na wysokości 1106 m n.p.m. na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Są to Biała i uznawana za pierwotne źródło, Czarna Wisełka. Zasadniczy kierunek biegu Wisły jest południkowy. Rzeka przepływa przez 6 województw. Średni przepływ roczny (przy ujściu rzeki) wynosi 1054 m³/s, a maksymalna różnica stanów wody wynosi 10 m. Umownie bieg Wisły dzieli się na 3 odcinki – górny od źródeł do Sandomierza, środkowy od Sandomierza do ujścia Narwi z Bugiem oraz dolny od ujścia Bugu do ujścia do Bałtyku.

Losy uczestników ekspedycji można śledzić na facebooku.

foto: UM Sandomierz
info: UM Sandomierz, facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>