Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Dziś w nocy popatrz w niebo, przed nami noc spadających gwiazd!

Grudzień 13, 2012 7:16 PM

Już od 4 grudnia na nocnym niebie możemy obserwować meteory z roju Geminidów. Maksimum tego roju zostało przewidziane na noc z 13 na 14 grudnia. Geminidy należą do najbardziej regularnych i zarazem aktywnych rojów. Lepszej okazji do podziwiania meteorów w tym roku już mieć nie będziemy. Warto więc wykorzystać tę doskonałą okazję.

Geminidy są pozostałością po rozpadzie planetoidy 3200 Phaethon należącej do grupy Apolla. Średnia prędkość wchodzenia meteorów w atmosferę Ziemską z tego roju wynosi zaledwie 35km/s. Radiant czyli miejsce, z którego rozbiegają się meteory znajduje się w okolicy gwiazdy Kastora. Gwiazda Kastora jest jedną z najjaśniejszych gwiazd w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

Obserwację możemy rozpocząć już po godzinie 19:00 jednak z każdą godziną warunki będą ulegać stopniowej poprawie. Swój wzrok będziemy musieli skierować na wschodni horyzont w celu zlokalizowania radiantu. Aktywność Geminidów potrwa do 17 grudnia jednak każdego dnia liczba meteorów możliwych do zaobserwowania będzie mniejsza.

źródło: www.astronomia24.com
foto: Lars Lindberg Christensen/ http://www.eso.org/public/images/potw1033a/

video: Meteorwatch

One Response to Dziś w nocy popatrz w niebo, przed nami noc spadających gwiazd!

  1. obserwator Odpowiedz

    13 grudnia 2012 at 22:36

    rzeczywiście spadają w sporej ilości, szkoda tylko że na zewnątrz -17 st i za długo postać nie da rady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>