Sensacyjne zwycięstwo Jeziora Tarnobrzeg nad Stelmetem Zielona Góra (fotoreportaż oraz video HD)

Koszykarze Jeziora Tarnobrzeg pokonali we własnej hali faworyzowany zespół z Zielonej Góry 99:95 (20:25, 30:28, 25:18, 24:24) w meczu 14 kolejki Tauron Basket Ligi. Najlepszy graczem Jeziora był Jakub Dłoniak, były zawodnik Stelmetu, który rzucił 25 punktów. Po 24 punkty dla zielonogórskiej ekipy zdobyli Walter Hodge oraz Dejan Borovnjak.

Bardzo emocjonujące widowisko zafundowali koszykarze obu drużyn licznie zgromadzonym w tarnobrzeskiej hali kibicom. Obie ekipy prezentowały otwartą koszykówkę, nie było zaciekłej obrony, więcej było szybkich akcji rzutowych. Pierwszą kwartę wygrali goście 25:20, głównie dzięki świetniej grze lidera drużyny Waltera Hogde’a którego wspomagali w zdobywaniu punktów Quinton Hosley i debiutant w barwach Stelmetu Dejan Borovniak. Po stronie Jeziorowców najlepiej w mecz weszli Daniel Wall i J.T. Tiller i to głównie dzięki ich zdobyczom punktowym rywale nie zdołali uciec na większą, niż 5-punktową przewagę.

Na początku drugiej kwarty dzięki akcjom Tillera i Xaviera Alexandra tarnobrzeski zespół doprowadził do remisu 25:25. Kolejne punkty zdobywali goście, jednak Jeziorowcy nie odpuszczali i po trójce mało widocznego w pierwszej fazie meczu Jakuba Dłoniaka, na tablicy znów pojawił się wynik remisowy 30:30. W tej fazie meczu swoje „5 minut” miał Dawid Przybyszewski, którego dwie trójki wyprowadziły drużynę z Tarnobrzega na 1 punktowe prowadzenie 36:35. W kolejnych minutach, dzięki rzutom Hogde’a, Kamila Chanasa i Borovniaka, zespół z Zielonej Góry odrobił niewielką stratę i wyszedł na 3 punktowe prowadzenie przed drugą połową meczu.

Początek trzeciej kwarty był wyrównany, dopiero w jej końcowej fazie do głosu doszli Jeziorowcy, wychodząc na 5 punktowe prowadzenie 73:68, głównie dzięki celnym trafieniom Nicchaeusa Doaksa i Dłoniaka. W odpowiedzi trafienie za dwa punkty zaliczył Hosley a jeden punkt po rzucie wolnym dołożył Rob Jones. Ostatecznie wynik tej części meczu na 75:71 dla Jeziora ustalił Doaks, celnym wsadem na 3 sekundy przed końcem kwarty.

W ostatnich dziesięciu minutach po celnych rzutach Tillera, Dłoniaka, Doaksa i Alexandra Jezioro wyszło na najwyższe w tym spotkaniu prowadzenie 86:77. Jednak gracze z Zielonej Góry nie zamierzali odpuszczać i po fragmencie świetnej gry Hodge`a, Borovnjaka oraz Cesnauskisa odrobili stratę i wyszli na minimalne prowadzenie. 93:92. W odpowiedzi skuteczną akcję 2+1 przeprowadził Christopher Long, jednak skuteczny był również Hogde i na niespełna 40 sekund przed końcem znów był remis 95:95. W ostatnich sekundach meczu ciężar gry wziął na siebie Doaks, który do trafienia za dwa dołożył dwa punkty z rzutów wolnych, ustalając wynik meczu na 99:95 dla Jeziora Tarnobrzeg.

Kolejnym rywalem podopiecznych trenera Dariusza Szczubiała będzie PGE Turów Zgorzelec, z którym Jeziorowcy przegrali w I rundzie 71:87. Mecz rozegrany zostanie w czwartek 3 stycznia w Zgorzelcu.

Jezioro Tarnobrzeg- Stelmet Zielona Góra 99:95 (20:25, 30:28, 25:18, 24:24)

Jezioro: Dłoniak 25 (3×3), Doaks 19, Wall 14 (1×3), Tiller 14 (2×3), Alexander 10, Long 9 (2×3), Przybyszewski 6 (2×3), Patoka 2, Pyszniak 0
Stelmet: Hogde 24 (2×3), Borovnjak 24, Hosley 17 (1×3), Chanas 12 (2×3), Jones 7, Cesnauskis 7 (1×3), Sroka 4, Lopcić 0