Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Zainagurowano obchody 200-lecia szkolnictwa powszechnego

Luty 11, 2013 10:53 AM

Uroczystością w tarnobrzeskim Gimnazjum nr 1 zainaugurowano obchody 200-lecia szkolnictwa powszechnego w Tarnobrzegu. Akcję zainicjowało Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu, które jest  kontynuatorem tradycji powszechnego szkolnictwa w Tarnobrzegu, sięgającego 1813 roku.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele tarnobrzeskich władz, kuratorium, dyrektorzy tarnobrzeskich szkół i przedszkoli, dyrektorzy bibliotek, nauczyciele, uczniowie i rodzice Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Promowania Oświaty i Tradycji “Jedynka”. W uroczystości udział wzięły również absolwentki “Jedynki”: dziennikarka Iwona Kutyna oraz wokalistka Bożena Mazur.

W imieniu społeczności szkolnej Gimnazjum nr 1 – inicjatorów obchodów i gospodarzy imprezy – gości powitała pani dyrektor Grażyna Wianecka. Otwarcia obchodów 200-lecia tarnobrzeskiej oświaty dokonał Prezydent Miasta pan Norbert Mastalerz, który wspomniał „ protoplastów oświaty, osoby, które przez wiele pokoleń dokładały wszelkich starań w kształcenie tarnobrzeżan”, ludzi, którzy „wielokrotnie brali udział w zrywach niepodległościowych, walcząc o suwerenność i wolność naszego kraju”. Następnie wykład o historii szkolnictwa w Tarnobrzegu wygłosił dr hab. Tadeusz Zych, który przypominał, że “Oświata tarnobrzeska liczy sobie dużo więcej niż 200 lat, gdyż istniała szkoła przyparafialna w Miechocinie, która jest o kilka wieków starsza (…) Jednak na sto procent wiemy, że w 1813 roku, w Tarnobrzegu powstała pierwsza szkoła powszechna, czyli ogólnodostępna”.

Zaproszeni goście, „ oprowadzani” przez Małego Księcia i Lotnika po szkole przeszłości i szkole współczesnej, uczestniczyli w barwnym programie artystycznym przygotowanym przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 1, a nawiązującym do tego, czym jest szkoła i czym jest tradycja.

Atrakcją obchodów były eksponaty zaprezentowane na wystawie pt. „Szkoła sprzed lat” oraz pokaz historycznych zdjęć związanych z historią szkolnictwa powszechnego w Tarnobrzegu.

 źródło: Krystyna Sadura-Pałac, własne
foto: Krzyszof Watracz

3 Responses to Tarnobrzeg: Zainagurowano obchody 200-lecia szkolnictwa powszechnego

 1. davey Odpowiedz

  11 lutego 2013 at 13:14

  Mastalerz jeszcze niedawno chciał gimnazjum zamknąć a teraz z dumą chwali się tą rocznicą i udaje,że wszystko jest w porządku.Toż to szczyt wszystkiego…

 2. kkk Odpowiedz

  11 lutego 2013 at 16:41

  Gra tak jak mu orkiestra gra

 3. żaróweczka Odpowiedz

  12 lutego 2013 at 18:39

  NA FOT. NR 3 CZEGÓŚ SMUTNY…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>