Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

W Tarnobrzegu uczczono pamięć “Żołnierzy Wyklętych”

Marzec 1, 2013 6:53 PM

Przedstawiciele środowisk kombatanckich, byli żołnierze AK, uczniowie, a także wielu tarnobrzeżan wspólnie z władzami Tarnobrzega oddali dziś hołd poległym, pomordowanym oraz wszystkim więźniom i prześladowanym  bohaterom, którzy po II Wojnie Światowej podjęli walkę o wolną i suwerenną Polskę.

- Pamiętajmy o tych ludziach, bo to właśnie dzięki nim możemy dzisiaj stać tutaj i głosić  prawdę – mówił  podczas dzisiejszej uroczystości na  placu Antoniego Surowieckiego zastępca dyrektora Tarnobrzeskiego Domu Kultury – Piotr Duma.

4 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Żołnierze wyklęci walkę rozpoczęli jeszcze w 1939 roku. Po 1945, kiedy większość społeczeństwa straciła nadzieję, że Polska będzie wolna, oni podjęli walkę z komunistami.

W latach 1944-1955 z komunistami walczyło ponad 200 tysięcy osób, około 20 tysięcy zginęło. Komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tysięcy wyroków kary śmierci, z których około czterech i pół tysiąca wykonano.

Ostatni „żołnierz wyklęty” – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 r.

Jednym z żołnierzy wyklętych był Hieronim Dekutowski ps. Zapora, – pułkownik, major, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, legendarny dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia WiN.

Dekutowski wpadł 16 września 1947r, został przewieziony do centralnego więzienia MBP w Warszawie na Mokotowie. Podczas rozprawy która odbyła się 3 listopada 1948 przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie, w celu poniżenia wraz z innymi członkami organizacji zostali przebrani w mundury Wehrmachtu. Sąd skazał go na 7-krotną karę śmierci. Po nieudanej próbie ucieczki trafił razem z Władysławem Siłą -Nowickim na kilka dni do karceru, gdzie siedzieli nago, skuci w kajdany.

7 marca 1949 wykonano na nim karę śmierci; stracono też 6 jego byłych podkomendnych. W chwili śmierci, pomimo tego, że miał tylko 30 lat, wyglądał jak starzec z siwymi włosami, wybitymi zębami, połamanymi rękami, nosem i żebrami oraz zerwanymi paznokciami. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!”. Do dziś nie są znane miejsca pochówku „Zapory” i jego ludzi.

źródło: IPN, wilkipedia

video: zolnierzwyklety1

foto: Dariusz Bajor

14 Responses to W Tarnobrzegu uczczono pamięć “Żołnierzy Wyklętych”

  1. WS Odpowiedz

    1 marca 2013 at 19:08

    a w Sandomierzu tylko kibice pamiętali o bohaterach…

  2. sd Odpowiedz

    2 marca 2013 at 11:59

    w Tarnobrzegu miały miejsce dwie uroczystosci. Wydaje si mi, ze gdyby nie “przymusowe” grupy zebrane wraz z władzami to nie byłoby tam zupełnie nikogo… Pozniej ok.100 osób zbiera sie na drugiej uroczystosci srodowisk prawicowych.

  3. prawy Odpowiedz

    2 marca 2013 at 12:11

    Dokładnie tak jak pisze sd, uczestniczyłem w uroczystościach o 16:00. I to organizatorzy tych uroczystości wysprzątali przygotowali wszystko, prezydent jeszcze dwa dni wcześnie miał uczestniczyć w tych uroczystościach ale odbił piłeczkę i zorganizował własne. Słyszałem że jego obchody to faktycznie prawie same dzieciaki ze szkół. Warto wspomnieć o kapitalnej oprawie i zachowaniu kibiców na uroczystościach o 16:00.

  4. siarkohoolik Odpowiedz

    2 marca 2013 at 13:02

    meldujemy sie w 3-4 dyszki na JEDYNEJ PRAWDZIWEJ manifestacji dla Zolnierzy wykletych.

    cieszy duza ilosc ludzi pod fontanna, zwykle tylko my – kibice, odpowiadamy na tego typu patriotyczne apele, a tu ku nasze

    CZESC I CHWALA BOHATEROM!

  5. taka prawda Odpowiedz

    2 marca 2013 at 16:27

    Oficjalne obchody upamiętniały partyzantów z AK!!! A wy łysi-kibole o 16 upamiętnialiście swoich protoplastów, czyli bandytów, morderców z NSZ, którzy zabijali i palili całe wsie!!!!!!!!!!!!

    • .... Odpowiedz

      3 marca 2013 at 12:02

      p…ol sie lewaku CWP !

      • prawy Odpowiedz

        3 marca 2013 at 13:38

        szkoda z takim śmieciem w dyskusje się wdawać

      • taka prawda Odpowiedz

        3 marca 2013 at 16:30

        Jak nie ma pół argumentu na obronę to nie ma rzeczywiście o czym rozmawiać!!!!!
        A takie chamskie skróty to możecie sobie wypisywać, bo uczciwy człowiek nie wie i nie chce wiedzieć co oznaczają!!!!!

        • ^^ Odpowiedz

          3 marca 2013 at 17:16

          Sam wyssałeś z dupy swój argument oparty na zwykłym lewackim stereotypie i o czym ty chcesz dyskutować?

          • pod mur i rostrzelać

            3 marca 2013 at 23:12

            Zajmij się dupami swoich kupli, bo jak widzę tylko one cię interesują!!!!

  6. Diabeł Odpowiedz

    2 marca 2013 at 17:54

    Żyją JESZCZE świadkowie tamtych lat ,co mają w pamięci “bohaterskie” wyczyny NIEJEDNOKROTNIE ZASŁUŻONYCH W CZASIE WOJNY ŻOŁNIERZY WiN-u,NSZ i innych formacji nie przyjmujących do wiadomości, że nowa Polska choćby z mniejszą autonomią, to również szansa na godne życie dla milionów Polaków.
    Niejednemu ze świadków krew się burzy jak sobie przypomni ich “walkę o niepodległość” . Bolesne jest w Polsce to że IPN powstał właśnie po to aby historię urabiać pod zapotrzebowanie prawicy.Dlaczego w tym kraju wahadło głupoty wciąż wygina się ze skrajności w skrajność a Polacy dają się wpuszczać owczym pędem w to bagno? Historia Polski nie jest czarno biała jakby chcieli to przedstawić IPNowscy zakłamywacze.
    Czarno-biała propaganda katonarodowa wielu zbrodniarzy obecnie ubiera w aureole bohaterów. Tego jak ciężkie były powojenne wybory Polaków powinniśmy uczyć się w szkołach lecz w sposób który przedstawiałby niuanse i tragizm wyboru ich drogi.O dwóch z tych “wyklętych” (ŁUPASZKA I OGIEŃ) na pewno można powiedzieć że im dalej od wojny tym bardziej się degenerowali.Nie przyjmując Jałty dali dowód na krótkowzroczność i zamienili się w bandytów występując przeciw własnemu narodowi.Jeszcze trochę czasu i może spojrzymy na to z właściwym dystansem a nasz osąd będzie bardziej obiektywny.Wystarczy powiedzieć że wielu ludzi uwierzyło w socjalizm.Czy z tego powodu zasłużyli na śmierć i odrzucenie?Jedno jest pewne kwiaty dla nich są jakieś takie podszyte fałszem .

  7. sd Odpowiedz

    5 marca 2013 at 10:54

    Uwierzyli w socjalizm czyli w tyranie komunistyczną a nie w wolną i niepodległa Ojczyznę. Nie rozumiesz? Czy nie chcesz rozumieć? Polacy walczyli u boku aliantów z hitlerowcami a po wojnie okazalo się że to i tak na nic bo “oddano” nas sowietom i dla wielu nie była to Polska o jaką walczyli i walczyć nie przestali. CZEŚĆ I CHWAŁA! Precz z komuną!

    • pod mur i rostrzelać Odpowiedz

      5 marca 2013 at 19:36

      “Uwierzyli w socjalizm czyli w tyranie komunistyczną a nie w wolną i niepodległa Ojczyznę.”
      Kto uwierzył, ci przeklęci, leśni? Człowieku pijany jesteś, czy to przez wrodzoną głupotę!!!!
      A i przy dzisiejszych nastrojach lewicowych w całej Europie, to raczej może być Precz z Tobą!!!! Tłuku!!!!

  8. prawy Odpowiedz

    5 marca 2013 at 20:05

    Lewacki tłuk to z ciebie jak widzę… Koumchu zajebany… Dla Czerwonych nie będzie nigdy miejsca w Polsce !!! Raz sierpem raz młotem !!!