przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sandomierz: Uczeń z Gimnazjum Nr 1 w Centrum Kosmicznym NASA

Kwiecień 26, 2013 11:16 PM

Uczeń sandomierskiego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Długosza – Filip Wilk został laureatem konkursu astronomicznego dla gimnazjalistów ASTROBOT, którego nagrodą główną jest wyjazd do amerykańskiego Centrum Kosmicznego im. J. F. Kennedy’ego na Przylądku Canaveral i udział w warsztatach z robotyki w Kennedy Space Center.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W etapie I uczniowie mieli napisać esej – projekt kosmicznej misji badawczej. Należało opisać cele misji kosmicznej i sposób ich realizacji (praca mogła zawierać rysunki, zdjęcia, schematy). Esej Filipa zyskał uznanie jury i znalazł się wśród 30 prac finałowych z całej Polski.

W etapie II finaliści w dniach 19-21 kwietnia br., zostali zaproszeni na warsztaty z robotyki i astronautyki do Centrum Badań Kosmicznych oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tam w pierwszym dniu uczyli się trudnej sztuki negocjacji, brali udział w dyskusji na temat roli jednostki w grupie projektowej, a także uczyli się zasad funkcjonowania i reagowania w sytuacjach konfliktowych. Następnie zostali podzieleni na 6 pięcioosobowych zespołów, których zadaniem była budowa 12 robotów. Uczniowie pracowali nad układem mechanicznym, uczyli się programowania zarówno elementów, jak i czujników całego robota.

Jury oceniało funkcjonalność powstałego robota w oparciu o modele, które realnie eksplorują kosmos, realizację zadań robota w przyszłej bazie marsjańskiej (do jego zadań należało m.in. przewiezienie próbki – piłeczki z określonego miejsca do bazy), umiejętność omijania tzw. przeszkód na drodze za pomocą czujnika ultrasonicznego, rozpoznawanie kolorów próbek (piłeczek), brany pod uwagę był również czas realizacji zadania konkursowego, umiejętność pracy zespołowej i współzawodnictwa z innymi drużynami. Zespół, do którego należał Filip pokonał konkurentów i zdobył I miejsce w konkursie.

foto&info: UM Sandomierz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>