Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Majowe świętowanie w gminie Łoniów (fotoreportaż)

Maj 14, 2013 1:11 PM

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w maju mieszkańcy gminy Łoniów spotykają się by odmawiać litanię loretańską. Maj jest w kościele katolickim Miesiącem Maryjnym.

Litania loretańska nazywana jest także litanią do Najświętszej Maryi Panny. Przymiotnik „loretańska” w nazwie litanii pochodzi od włoskiego miasta Loreto, gdzie w bazylice, zgodnie z podaniami, znajduje się domek Matki Bożej. W Litanii Maryja przywoływana jest jako Matka Stworzyciela, Róża duchowna czy Królowa Różańca Świętego. W ciągu wieków pojawiały się nowe wezwania. 12 października 1923 roku dołączono do litanii tytuł Królowo Polskiej Korony, który po drugiej wojnie światowej zmieniono na: Królowo Polski.

Litanię odmawia się w kościele razem z kapłanem, jednak najczęściej modlących się parafian można spotkać przy przydrożnych kapliczkach, jakich w okolicach Łoniowa nie brakuje. Corocznie odnawiane i przystrajane, stawiano jako dar dziękczynny przy różnych okazjach,np. jako dar przebłagalny za duszę bliskiej osoby. Przy kapliczkach spotykają się przede wszystkim osoby starsze, jednak wśród modlących spotkać można również młodzież i dzieci, co pokazuje, że tradycje jakie panowały na tych ziemiach są wciąż kultywowane i szanowane.

tekst&foto: Piotr Chmiel

3 Responses to Majowe świętowanie w gminie Łoniów (fotoreportaż)

 1. gz Odpowiedz

  15 maja 2013 at 14:11

  No to jest news dnia.Szkoda że nie ma zdjęć z prywatnych grili..Ha..ha

 2. WIKING Odpowiedz

  15 maja 2013 at 15:32

  a zastanawiałeś się kiedyś co w rodzinnych stronach twoich rodziców jest tradycyjnie pielęgnowane dla potomnych? może w tym artykule o to chodzi, o pokazanie ,że tradycja jest bardzo ważna w życiu. a czy to majówka , czy rzucanie wianków do wody to nie ma różnicy. a grill taki rodzinny to też fajna sprawa. kiedy grillowałeś z tatą?

 3. Jamajka Odpowiedz

  17 maja 2013 at 08:16

  jara mnie widok modlących się dziewczyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>