przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Konflikt o sandomierskie zabytki wciąż trwa, od dziś zwiedzanie za darmo

Maj 16, 2013 1:52 PM

Konflikt pomiędzy sandomierskim magistratem a oddziałem PTTK dotyczący obsługi Podziemnej Trasy Turystycznej i Bramy Opatowskiej jak na razie nie znalazł swojego rozwiązania w sądzie. W poniedziałek burmistrz postanowił nie czekać na wyrok sądu, postawił na rozwiązanie siłowe zlecając przepiłowanie kłódek i łańcuchów zabezpieczających wejście do obiektów, w ich miejsce założono nowe.  Dziś burmistrz wydał oświadczenie w którym informuje, że zwiedzanie tych zabytków jest darmowe.  Od rana przy obiektach stoją ochroniarze i policjanci.

- W związku z tym, że PTTK uparcie zajmują nasze obiekty, bezprawnie pobierając opłaty za ich zwiedzanie, informuję, że od dziś od godziny 10.30 zwiedzanie Bramy Opatowskiej i Podziemnej Trasy Turystycznej jest nieodpłatne. Nikt nie ma prawa pobierać opłat od turystów chcących zwiedzać przedmiotowe obiekty. (…) Dalsze działania PTTK-u polegające na pobieraniu opłat od turystów powinny być traktowane jako działania bezprawne dyktowane jedynie żenującą pazernością i chciwością, szkodzącą wizerunkowi miasta – pisze burmistrz w oświadczeniu.

Sekretarz oddziału PTTK Marzena Martyńska potwierdza, że w dniu dzisiejszym PTTK nie pobiera opłat od turystów za zwiedzanie tych obiektów. Zwraca jednak uwagę, że decyzję tę podjęto ze względu na dobro turystów i wizerunku miasta. – My nie jesteśmy jednostką podległą burmistrzowi, on nam nie może nic nakazywać. Nie chcemy robić zamieszania, chcemy tą sprawę rozwiązać sądowo a nie siłowo jak burmistrz który wynajął ochroniarzy – informuje w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl. – We wtorek po południu złożyliśmy w Sądzie Rejonowym w Sandomierzu wniosek o wydanie tymczasowego zarządzenia dotyczącego możliwości użytkowania obiektów. Miałoby ono obowiązywać do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w sprawie bramy i trasy – tłumaczy dodając, że według niej działania burmistrza przynoszą wstyd miastu.

Sandomierskie PTTK zarówno Bramę Opatowską jak i Podziemną Trasę Turystyczną obsługiwało od początku przekazania tych obiektów na potrzeby ruchu turystycznego. W grudniu ubiegłego roku miasto zdecydowało, że nie podpisze z PTTK umowy na kolejny rok dzierżawy, lecz sandomierskie PTTK do tej pory nie opuściło budynków. – więcej o podłożu konfliktu pisaliśmy tutaj

2 Responses to Konflikt o sandomierskie zabytki wciąż trwa, od dziś zwiedzanie za darmo

 1. turysta Odpowiedz

  17 maja 2013 at 16:02

  Jak dzieci w piaskownicy…

 2. Tomy Odpowiedz

  20 maja 2013 at 18:30

  Nie popieram żadnej ze stron, ale nie nie może też być tak, że wąska grupa ludzi z PTTK korzysta z ruchu turystycznego. Przecież miasto też wydaje kasę na promocję miasta.
  I jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>