Stal za twarda dla Siarki. Wielkie rozczarowanie po derbowym meczu w Tarnobrzegu (fotoreportaż oraz video HD)

W rozegranym dzisiaj meczu na stadionie miejskim w Tarnobrzegu Siarka Tarnobrzeg uległa rywalowi zza miedzy Stali Stalowa Wola 1:2 ograniczając w zasadzie jedynie do matematycznych swoje szanse na pozostanie w II lidze. Zawodom towarzyszyło ogromne zainteresowanie kibiców, zarówno miejscowych jak i licznie przybyłych na ten mecz ze Stalowej Woli.

Atmosfera na trybunach obudziła sentyment do pięknych czasów, kiedy tarnobrzeżanie rywalizowali z najlepszymi zespołami w kraju na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Niestety na wspaniałej oprawie meczu się skończyło. Poziom gry obydwu zespołów wyraźnie rozczarował i nie był w stanie przez pełne 90 minut nawiązać do tego, który stworzyli wspólnie kibice.

W 6 minucie dzisiejszego pojedynku Siarka a za moment Stal próbowały zaskoczyć rywala egzekwując rzuty rożne. Obydwa wydania bez żadnych konsekwencji. Ponownie w 13 minucie. Znów róg dla Stali i pewnie łapie piłkę Ćwiczak. Chwilę później Damian Łanucha nie doszedł do dobrego dośrodkowania Adriana Bartkiewicza. W 15 minucie meczu z rzutu wolnego dośrodkowywał w pole karne Stali Piątkowski, jednak Michał Czarny przeciął głową to podanie. Dwie minuty później Piątkowski, tym razem z kornera ponownie dobrze wrzuca piłkę tym razem na głowę Tomasza Wolana.Ten ostatni niestety uderza niecelnie.

W 21 minucie pojedynku Marcin Truszkowski nie doszedł do podania Stępnia w pole karne, po chwili z kolei został złapany na spalonym. Siedem minut później groźna akcja tym razem Stali, jednak Łukasz Ćwiczak uprzedza w ostatniej chwili Wojciecha Fabianowskiego. Tego ostatniego w 30 minucie blokuje z kolei Sulkowski. Chwilę później Marcin Truszkowski zablokowany w podobny sposób przez Michała Kachniarza. Wydaje się, że mógł zamiast strzelać próbować odegrać piłkę do Piątkowskiego. Na sam koniec pierwszej połowy zawodów oglądaliśmy jeszcze festiwal rzutów rożnych w wykonaniu Siarki (aż trzy próby z rzędu), jednak kompletnie bez zagrożenia dla bramki strzeżonej przez Dawida Wołoszyna. Chwilę potem Krystian Getinger uderza z rzutu wolnego bardzo daleko od braki Ćwiczaka. Na tym emocje po 45 minutach dobiegły końca. O poziomie widowiska najlepiej chyba świadczy fakt, że żadnej z rywalizujących drużyn nie udało się do przerwy oddać ani jednego celnego strzału w światło bramki!

DRAMAT PO PRZERWIE

Drugą połowę meczu Siarka rozpoczęła niemal tradycyjnie od rzutu rożnego, z którego nic dla niej nie wniknęło. Wniknęło za to z akcji Stali w 49 minucie. Damian Łanucha zainicjował kontratak swojego zespołu, podał na wolne pole do Damiana Judy, który w pełnym biegu wpadł w pole karne gospodarzy, oszukał zwodem Bartosza Sulkowskiego i uderzył po długim rogu pokonując Ćwiczaka. Bramkarz miejscowych w zasadzie jedynie asystował przy puszczonym golu, podobnie zresztą jak cała tarnobrzeska defensywa.

Kilka minut później na rajd lewą stroną boiska zdecydował się Krystian Getinger i wyłożył piłkę na piąty metr Wojciechowi Fabianowskiemu, który jedynie dopełnił formalności. 2:0 dla gości ze Stalowej Woli i w zasadzie już tylko najwięksi optymiści wierzyli w zespół trenera Artura Kupca.

W 65 minucie nadzieję przywrócił miejscowym Truszkowski, który zamienił głową na kontaktową bramkę dokładną wrzutkę Bartosza Sulkowskiego. W dodatku kilka minut później w konsekwencji otrzymania drugiej żółtej karki boisko musiał opuścić Damian Łanucha. Wydawało się wtedy, że los jednak sprzyja Siarkowcom i uda się jednak „wrócić z dalekiej podróży” po końcowym gwizdku arbitra. Ostatnie 20 minut meczu gospodarze praktycznie nie schodzili z połowy boiska Stalówki. Jednak pomimo wielu prób nie udało się im stworzyć choćby jednej stuprocentowej sytuacji do wyrównania w tym meczu. Próba Michalskiego w 72 minucie była niecelna. Chwilę później Piątkowski nie poszedł do końca za akcją Truszkowskiego. W 78 minucie fauluje w ataku Mateusz Janiec. Za moment niecelna próba strzału w wykonaniu Kamila Zalewskiego. I już po chwili uderzenie prosto w ręce bramkarza oddane przez Łukasza Cichosa. Na sam koniec meczu próbował wyrównać jeszcze raz Zalewski.Jego strzał był jednak bardzo lekki i sygnalizowany.W doliczonym czasie gry swoich sił próbował znów Mateusz Janiec, niestety jego strzał rozpaczy tylko ją pogłębił bo piłka uderzona była bardzo niecelnie. Tym akcentem spotkanie niemocy w wykonaniu piłkarzy Siarki dobiegło końca.

CO DALEJ SIARKO?

Uczciwie trzeba zaznaczyć, że poziom dzisiejszych derbów mocno rozczarował i jeżeli na trybunach zasługiwał na miano ekstraklasy – to z boiska momentami naprawdę wiało nudą i gdyby ktoś stwierdził, że wyglądało to jak średnio ciekawe trzecioligowe zawody to trudno byłoby z nim polemizować. Stal Stalowa Wola nie zagrała wcale lepiej od Siarkowców. Potrafiła natomiast wykorzystać dwie pierwsze sensowne okazje i zdobyła od razu dwa gole. Następnie rozpaczliwie się broniła by dowieźć zwycięstwo do ostatniego gwizdka sędziego i dopięła swego, pomimo że gospodarze grali aż 20 minut z przewagą jednego zawodnika! To świadczy niestety o dużej niemocy podopiecznych Artura Kupca, którzy kolejny mecz na własnym boisku zagrali bardzo słabo i nie byli w stanie choćby zremisować z przeciętnym zespołem Stali. Kolejna porażka Siarki w meczu o 6 punktów spowodowała, że już w zasadzie chyba jedynie cud sprawiłby uniknięcie degradacji przez tarnobrzeski zespół. A cuda jak wiadomo zdarzają się niezwykle rzadko i po dobrym, optymistycznym początku rundy wiosennej bardzo szybko wszystko wróciło do „normalności” z jesieni, gdy porażka goniła porażkę. Tak jest i teraz więc trudno przewidywać coś innego na następne mecze widząc taką a nie inną dyspozycję zespołu.

Przegrywamy z zespołami, które do ligowych mocarzy nie należą i podobnie jak nam – zagląda im w oczy realna perspektywa występów w III lidze. Niestety we wszystkich pojedynkach z gatunku tych o 6 punktów okazujemy się słabsi od rywali, bez względu czy gramy na wyjeździe czy też na własnym stadionie. Tym samym coraz bardziej pogarszamy i tak już beznadziejną sytuację w tabeli.

Euforia nowej jakości w grze tarnobrzeżan na wiosnę już opadła. Okazuje się, że ponownie Siarka nie ma czym straszyć ligowych rywali, a jej gra zrobiła się schematyczna i przewidywalna. Dzisiejsze derby regionu przegrane były w zasadzie bez stylu i prawdziwej determinacji. Ambicji starczyło jedynie na ostatnie pół godziny spotkania. To za mało by uratować drugą ligę dla miasta i tych wspaniałych kibiców, którzy za rewelacyjną oprawę i frekwencję na trybunach otrzymali od swoich zawodników widowisko marnej jakości i porażkę. Kolejną, ale inną niż zwykle. Bolącą inaczej – bo doznaną z zespołem, który nie miał prawa wygrać w Tarnobrzegu. Mecz ze Stalą Stalowa Wola jest dla kibica Siarki wydarzeniem historycznym i jego ranga to coś więcej niż tylko ligowe punkty. Tego fenomenu najwyraźniej nie rozumieli i nie chcieli dziś zrozumieć najemni, nie związani z miastem i tutejszym regionem piłkarze reprezentujący zielono – czarno – żółte barwy.

Dzisiejsza porażka w meczu sezonu w Tarnobrzegu i pierwszym tak prestiżowym w naszym mieście od 9 lat sprawia, że nawet morale kibiców, tych najwierniejszych musiały opaść. Chyba już nawet oni nie wierzą w szczęśliwy dla ich zespołu czerwcowy finał ligowych zmagań. Bo rozegranych meczów z gatunku o „być albo nie być” Siarkowcy przegrali tak wiele, że chyba nie ma już najmniejszego sensu ufać w sukces w każdym następnym…

relacja tekstowa: Sylwester Szczepocki

SIARKA TARNOBRZEG – STAL STALOWA WOLA 1:2 (0:0)
Bramki:
0:1 Juda 50′
0:2 Fabianowski 55′
1:2 Truszkowski 66′

Siarka: Ćwiczak – Grunt, Ciesielski, Korona, Sulkowski – K. Stępień (67’Zalewski), Michalski (88′ Tyburski) – Piątkowski, Kowalski (60′ Janiec), Wolan (54′ Cichos) – Truszkowski

Stal: Wołoszyn – Kantor, Czarny, Bogacz, Bartkiewicz – Juda (84′ Popielarz), Horajecki, Kachniarz, Getinger, Łanucha – Fabianowski (86′ Mistrzyk)

Żółte kartki: Stępień, Wolan, Sulkowski, Grunt – Łanucha, Czarny, Fabianowski, Juda, Łanucha, Getinger.
Czerwona kartka: Łancuha (70′ druga żółta)

WYNIKI POZOSTAŁYCH SPOTKAŃ 30 KOLEJKI II LIGI WSCHODNIEJ: Wigry Suwałki – Wisła Puławy 3:0, Concordia Elbląg – Pelikan Łowicz 0:3, Unia Tarnów – Puszcza Niepołomice 0:1, Garbarnia Kraków – Motor Lublin 2:1, Resovia – Pogoń Siedlce 2:0, Wisła Płock – Świt Nowy Dwór Mazowiecki 5:1, Radomiak Radom – Stal Rzeszów 1:1, Znicz Pruszków – Olimpia Elbląg 0:2