Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tłumna procesja w Łoniowie (fotoreportaż)

Maj 30, 2013 9:50 PM

Jak co roku, w święto Bożego Ciała w całej Polsce odbywają się uroczyste procesje. W łoniowskim kościele pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, po której procesja przeszła główną ulicą miejscowości do czterech ołtarzy, przygotowanych i udekorowanych przez mieszkańców i stowarzyszenia parafii.

W Polsce Boże Ciało jest obchodzone od 1320 roku, najpierw w diecezji krakowskiej (od 1420 roku we wszystkich kościołach w kraju). Uroczystość wiąże się z przejściem procesji z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy każdym z nich jest czytana lub śpiewana Ewangelia oraz udziela się wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Do dekoracji ołtarzy używa się tradycyjnie brzozy, której gałązki wierni po uroczystości zabierają do domów. Niegdyś wierzono, że płoszą one czarownice i zapobiegają urokom.

Obchody Bożego Ciała w Polsce są bardzo uroczyste. Uczestniczą w nich tłumy wiernych, niesione są sztandary i chorągwie kościelne, oprawę muzyczną często wspomagają orkiestry wojskowe lub strażackie, powszechne jest sypanie płatków kwiatów przez ubrane na biało dziewczynki idące przed monstrancją z Najświętszym Sakramentem. W oknach domów przy ulicach, którymi przechodzi procesja, umieszcza się kwiaty, obrazy świętych i symbole religijne.

Procesja w Łoniowie ma również swój własny zwyczaj, na środku drogi krajowej nr 79, przecinającej miejscowość, następuje błogosławieństwo. Wierni modlą się o boską opiekę nad podróżującymi, aby szczęśliwie docierali do celu podróży. Na zakończenie procesji przy czwartym ołtarzu, proboszcz ks. kanonik Stanisław Zaręba podziękował wiernym na uczestnictwo w nabożeństwie a w szczególności małym dziewczynkom, które sypały kwiaty przed niesioną monstrancją.

tekst&foto: Piotr Chmiel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>