Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Nowa Dęba: Uczniowie szkolili umiejętności krasomówcze w ramach “Debat Oksfordzkich”

Czerwiec 11, 2013 1:53 PM

10 czerwca w Samorządowym Ośrodku Kultury 6 gimnazjalnych drużyn, z terenu Gminy Nowa Dęba, zmagało się w Debatach Oksfordzkich. Do eliminacji gminnych przystąpiły 2 drużyny z Gimnazjum nr 1, 2 drużyny z Gimnazjum nr 2, drużyna z Gimnazjum Zespołu Szkół w Chmielowie i drużyna Gimnazjum Zespołu Szkół w Jadachach.

Debata oksfordzka jest narzędziem edukacyjnym, świetnym modelem dyskusji, a czasem też świetną zabawą. W dyskusji uczestniczą po 2 drużyny, z których jedna jest opozycją, druga zaś propozycją. Każdy z uczestników drużyny zabiera głos i ma możliwość wygłoszenia swoich argumentów, którymi przekonuje drużynę przeciwną i widownię do swoich racji. Na Uniwersytecie w Oksfordzie odbywają się debaty, których celem jest dyskusja na argumenty w sprawie różnych tez. Jednym z największych atutów debaty oksfordzkiej jest to, że łączy ona w sobie elementy merytoryczne z budowaniem umiejętności uczestników z zakresu retoryki, umożliwia pracę zarówno nad formą, jak i nad treścią, wykształca dobre obyczaje w dyskusji.

Debaty oksfordzkie uczą trzech rzeczy: że warto mieć poglądy na różne sprawy, jak dobrze je prezentować, jak ich bronić i jak rozmawiać o nich z myślącymi inaczej.

Eliminacje gminne wygrała drużyna z Gimnazjum nr 2 w Nowej Dębie w składzie: Aleksandra Wdowik, Magdalena Misiak, Agata Tabor i Irmina Flis. Opiekunem zwycięzców jest Marek Sobczyński, nauczyciel Zespołu Placówek Oświatowych. Już w ten piątek (14 czerwca) najlepsi debatowicze zmierzą się na argumenty z zespołem z Baranowa Sandomierskiego w eliminacjach powiatowych.

foto&info: UMiG Nowa Dęba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>