przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Dr Tadeusz Zych dyrektorem Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega (video)

Listopad 27, 2013 4:20 PM

Od najbliższego poniedziałku obowiązki dyrektora Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega pełnić będzie historyk dr Tadeusz Zych, obecnie radny Tarnobrzega. Dr Zych zastąpi na stanowisku dr Adama Wójcika, którego działania doprowadziły m.in. do odrestaurowania Zamku Tarnowskich w Dzikowie jak również utworzenia jedynego w Europie Muzeum Przemysłu Siarkowego oraz powołania do życia Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega.

W kwietniu br prezydent Tarnobrzega ogłosił konkurs na dyrektora muzeum podając w oficjalnym komunikacie, że powodem tej decyzji jest złożenie przez dr Wójcika rezygnacji. Z braku odpowiedniego kandydata na stanowisko, konkurs ogłoszono powtórnie. Do czasu wyłonienia nowego dyrektora dr Wójcik pozostał na stanowisku, odbierając w tym czasie niezwykle prestiżowe odznaczenie państwowe, srebrny medal “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, przyznane przez ministra kultury na wniosek przedstawicieli kilkudziesięciu polskich muzeów.

Nowy dyrektor obowiązki przejmie w poniedziałek, 2 grudnia. – Chciałbym skoncentrować się na formie przekazu historycznego, na formie opowieści o tym miejscu tak, żeby ten przekaz przyciągał. Chciałbym również żeby muzeum było placówką paranaukową, aby grupowało wokół siebie ludzi którzy chcieli by badać przeszłość naszego miasta w sposób już bardziej profesjonalny i mieli oparcie instytucjonalne (…). Chciałbym również żeby muzeum było miejscem gdzie odbywać się będą konferencje przynajmniej kilka razy do roku (…) Czy mi się to uda nie wiem, gdybym w to nie wierzył, to bym się nie zdecydował aczkolwiek wiele wątpliwości mam (…) – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej dr Tadeusz Zych.

- Myślę, że pan Adam Wójcik będzie jak do tej pory bardzo dobrym pracownikiem muzeum, który będzie realizował w muzeum swoją pasję, i będzie dawał muzeum i miastu wszystko to co umie i potrafi jak najlepiej. Na to liczę. I że będzie moim dobrym i lojalnym współpracownikiem, chciałbym żeby tak było, tak pan Adam Wójcik zadeklarował – dodał.

Obejmując funkcję dyrektora dr Tadeusz Zych przestaje pełnić obowiązki radnego miasta.

Więcej w materiale video. Zapraszamy

27 Responses to Tarnobrzeg: Dr Tadeusz Zych dyrektorem Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega (video)

 1. lol Odpowiedz

  27 listopada 2013 at 17:38

  I co takiego nowego p.Zych chce wnieść do muzeum, to wszystko o czym tutaj mówił, było do tej pory realizowane. Muzeum do tej pory było dla ludzi i wystawy, które tam było organizowane, z całą pewnością miały za zadanie, przyciągnąć zwiedzających. Jestem przekonany, że p.Zych nie jest wstanie zmienić mentalności ludzi z Tarnobrzegu i okolic aby tłumnie i chociaż raz na kwartał odwiedzili muzeum.

 2. cv Odpowiedz

  27 listopada 2013 at 20:28

  O lojalności to pan Zych wie dużo! Oj wie!

 3. bond Odpowiedz

  27 listopada 2013 at 21:29

  ha ha grille w parku dzikowskim, już to widzę jak gawiedź bawi się i grilluje a smród roznosi się po całej okolicy, uważaj tylko, żeby zamku nie spalili he he, żałosne

 4. smutek Odpowiedz

  28 listopada 2013 at 09:20

  To do tej pory nic się nie działo w Muzeum? A te prawie 70 publikacji, w tym wiele naukowych, jak choćby monografia Tarnobrzega, czy zbiór prac Marczaka, Kurasia, książki o zamku, Tarnowskich, kolekcji to pryszcz? Czy nauczyciel wie więcej niż rasowy muzealnik, historyk sztuki, z doktoratem z historii architektury, z tyloma nagrodami!! Ludzie, nie dajcie się nabrać. A wspaniałe koncerty, znakomite wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi adresowane do wszystkich, tyle, że trzeba chcieć, przyjść, czasem jakiś grosz zapłacić! Na Łukaszewicza, Zelnika, Szczepkowską 10 zł to za dużo? I jeszcze czasem nie było kompletu. Każdy kto chciał wynająć salę czy zamek na kongresy przecież mógł! Byłem na spotkaniu z Wandą Półtawską (Forum Kobiet), na imprezach ARP i wielu innych, na sesjach naukowych też… Wójcik pracownikiem!?!? To gigant wiedzy i wyobraźni, tak umieć odnowić i urządzić zamek!! I dobry, uczciwy człowiek!!! Czemu go tak niszczycie! Co wam zrobił złego!Smutno mi, że mieszkam w takim mieście, z taką władzą…

  • figa Odpowiedz

   5 grudnia 2013 at 20:17

   o byłym dyrektorze złego słowa nie powiem, ale imprezy zamkowe były słabo rozpropagowane PRZED – co mi z tego że przeczytam, co się już odbyło. Strona internetowa muzeum cieniutka, nie zachęca

 5. Iza Odpowiedz

  28 listopada 2013 at 10:02

  Dla mnie zamek=dr Wójcik, bez niego nie byłoby tego co mamy dziś w Dzikowie. To skandal odwoływać takiego zasłużonego dla tego miejsca człowieka, fachowca i pasjonata

 6. Mariusz Odpowiedz

  28 listopada 2013 at 12:48

  Odwalił najgorszą, najcięższą robotę i dostał kopa w d. a teraz inni będą spijać śmietankę i bawić się na salonach. Ważne że swoimi się obsadza stołki. Ciekawie UM musiał rozpisać konkurs skoro nauczyciel zostaje dyrektorem muzeum? Takie rzeczy tylko w TBG :(

 7. Tomek Odpowiedz

  28 listopada 2013 at 12:54

  Wójcik wykonał kawał dobrej roboty, najcięższej – takiej której nikt w Tarnobrzegu by nie zrobił ale wizja prawdziwego muzeum nie była zgodna z inną wizją. Teraz będziemy na terenie parku gościć najwibitniejszą formę kultury masowej czyli rodzinki i kolesi z grillami, to wspaniała grupa kulturalnych ludzi, dbających o czystość i otoczenie. Żal. Kiedy UM planuje zrobić w parku Dni Tarnobrzega z Weekendem na czele?

 8. spaw Odpowiedz

  28 listopada 2013 at 13:46

  Zrobi to samo, co niegdyś Czubowa w Sandomierzu. Lewica rządzi – biesiady, pijaństwo i darmowe żarcie. Efektem tego było zrujnowanie sandomierskiej placówki. Pieniądze były na kampanie wyborcze lewicowych posłów, a miasto i region miało z tego wielkie NIC.
  Muzea są placówkami NAUKOWYMI, a nie paranaukowymi jakie chce tworzyć p. Zych. Muzealnictwo to nie tylko pracownie naukowe, ale przede wszystkim udostępnianie zbiorów i EDUKACJA. Do tej pory tarnobrzeskie muzeum organizowało naprawdę dobre wystawy, tudzież inne przedsięwzięcia. Zmiana dyrektora tylko po to, żeby p. Zych miał ciepłą posadkę, jest po prostu NIEUCZCIWA. Niespodziewane jest to, że de facto założyciel Muzeum, człowiek, który poświęcił tej instytucji tyle lat i zdrowia, został zmuszony do rezygnacji tylko po to, aby dać miejsce dla takiego człowieka jak pan ZYCh.

 9. wilga Odpowiedz

  28 listopada 2013 at 18:31

  Dziwię się zychowi, że się tak zeszmacił, bo mastalerz to już historia. Nikt go nie wybierze na następna kadencję a zych pójdzie na dno razem z nim!Ludzie zle o nim mówią, bo gnoił ludzi i uczniów, wiele zaczynał nie kończył. Wredny, podły, szuja. Zychu, czy masz pojęcie co czuje wójcik, jak on cierpi, co ty zrobiłeś żeby spijać miody po kimś wielkim, komu nie dorastasz do pięt!!Czy wiesz co to jest urządzić zamek, z niczego?! Jak wstydzą się twoje dzieci, że ojciec gnoi drugiego człowieka! Przecież nie masz pojęcia jak ochraniać zabytki, a grillowanie na zamku to barbarzyństwo, tani populizm. Że narcyz lubi hop siup, bo młody głupi, ale ty, nauczyciel. Przecież byłeś przeciwny muzeum przed laty, wiecznie krytykowałeś a teraz ręce na dokonania wójcika. Bez honoru,bez wstydu. Hańba

 10. Andrzej Odpowiedz

  28 listopada 2013 at 20:17

  Co by tu jeszcze spieprzyć…

 11. amen Odpowiedz

  28 listopada 2013 at 21:36

  ha, ha, ha, niech mi ktoś pokaże uczciwego i prawego człowieka na stanowisku w tbg, a wójcik to niby ludzi nie niszczył i nie gnoi? a o archeologach nikt nie pamięta? a obecnie, nikt się nie skarżył? razem z układem, który nim sterował czyli metresa vice, stara księgowa i no ewentualnie małżonka? Wielki człowiek? dlaczego w tbg za wykonywanie swojej pracy w ogóle należy mu się aż taki splendor? dodatkowo za takie ciężkie pieniądze, jakie zarabiał? może kiedyś z muzeum wyjdą ciekawe historyje o defraudacjach, zaginionych i zmarnowanych zabytkach, wykorzystywaniu publicznych pieniędzy do prywatnych celów, pomysł założenia muzeum nie był też jego, ale niejakiego Antończyka; o jak samozwańczy sarmata ciężko pracował zwłaszcza ze swoją vice pod biurkiem wiecznie szukającą ołówka, ha, ha, przecież oni tam w splichlerzu ich nagrywali. Dlaczego nagle i po cichu stara księgowa wyleciała po wejściu kontroli z urzędu? fakt, że się jej należało, bo tarantula nie do przyjęcia była. Krzyżyk na drogę oblechom i układowi.
  Tak w ogóle w tym mieście wszystko jest zdegenerowane i robaczywe i zasługuje na swojego paranaukowego grila. Głupi Polacy tu każdy jest umoczony, a rodzina wójcika niech zaprzestanie wpisów, tylko zaprosi do domu pod Tarnowem na zwiedzanie.

 12. marta Odpowiedz

  29 listopada 2013 at 10:22

  Oj ludzie, czytam wasze komentarze i jestem przerażona tym co wy tutaj wypisujecie. Obrzucacie ludzi błotem, nie zdając sobie sprawy jak ich wszystkich krzywdzicie. Czy wy jesteście bez skazy, pod każdym względem idealni, wątpię. Ale, cóż, to jest domena Polaków, umiemy tylko oceniać innych i wypisywać historie czasem nieprawdziwe aby dokopać drugiemu. Takie mamy prawo, ktoś rządzi i decyduje, kto pełni jakie funkcje, wybraliśmy takiego prezydenta i on rozdaje karty.

 13. wilga Odpowiedz

  30 listopada 2013 at 11:03

  Kazdy, kto zna Wojcika wie, że to dobry człowiek i nikogo nie gnoił, czasem może krzyknął czy podejmował arbitralne decyzje, bo ma rządzić dużym zespołem. TY AMEN żałosny, ogarnięty nienawiścią człowieku, za takie kalumnie mógłbyś trafić do sądu, gdybyś miał odwagę powiedzieć w twarz; jakie defraudacje, wyprowadzone zabytki, ciężkie pieniądze, nagrania.. Ty głupcze nic nie wiesz o pracy muzealnika, albo stanowczo za mało wiesz i chory z nienawiści wygadujesz takie idiotyzmy! Każda rzecz jest wpisana do księgi i nie ma prawa zginąć na wieki!!I nie zginęła! A pan Antończyk bez pomocy wojewódzkiego konserwatora zabytków i wychodzonych w ministerstwie przez wójcika ścieżek i pieniędzy nic by nie zdziałał. A wiesz jak pracuje wójcik? Bez gabinetu, bez sekretarki,kazdy może wejść w każdej chwili, czasem prosto z ulicy,bo nikt nie zapyta czy można tylko wali w pokój, nawet mu zjeść spokojnie nie dają.Sama tak zostałam wprowadzona. A zabytki powyłudzał i pokradł właśnie Zych, ludzie konkretni o tym mówią. Ten to ma dopiero zaplecze na prywatne muzeum!!Niech se je zrobi a nie na miejsce człowieka legende wchodzi! Bo wójcik to już dobro narodowe dla miasta i dzieje mu się wielka krzywda, popytajcie znajomych czy górników. Ale fortuna kołem sie toczy i oliwa wypłynie, ty wredny narcyzie, któryś włodarzem sie mienił a jesteś grabarzem miasta!! Bo pracy nie ma i nic w tej sprawie nie robisz!

 14. Kizia Mizia Odpowiedz

  30 listopada 2013 at 17:04

  Na mieście słyszałam poważny zarzut wobec p. Zycha, że podobno w 2008 roku zgwałcił niedźwiedzia bieszczadzkiego podczas snu zimowego. Wiecie może coś o tym?

 15. meh-teh Odpowiedz

  30 listopada 2013 at 18:48

  Mylisz się, to był Migoi inaczej yeti, który zszedł z Himalajów aby uprowadzić Kizia Mizia

 16. Kizia Mizia Odpowiedz

  30 listopada 2013 at 19:57

  meh-teh chyba ci mózg porósł mchem bo jaką miarę by nie przykładać to bieszczadzkie niedźwiedzie nie mieszkają w Himalajach. Nie chodziłeś do szkoły? A może w twojej kozyrówce nie było geografii? Hmmm?

 17. meh-teh Odpowiedz

  30 listopada 2013 at 22:02

  Kizia Mizia jesteś głupia jak komentarz na onecie i skoro nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, to nie będę tracił więcej czasu dla Ciebie :D

 18. wilga Odpowiedz

  30 listopada 2013 at 22:52

  Na idiotyzmy wybierzcie inny portal! Dość tych durnot!! Popatrzcie na pokój czerwony, toż to cudo! Taki powinien być ten pokój wielki, sejmowy, z granitami, ale m.in zych kwestionował taką podłogę, bo jego ulubionym określeniem jest: tego w zamku nie było! No, prądu też kiedyś i kibelków! Co on wie o zamkach!? Niech zajmie się partyzantami i żydami. Współczuję pracownikom muzeum, biedoki, nie wiecie co was czeka, bo to mściwiec i tylko wykorzystywać ludzi umie, popytajcie tych z jego towarzystwa historycznego, jak pasożytuje na ludziach i ich wykorzystuje byle siebie zasługi przypisać. A ile błędów merytorycznych w jego książkach. Gdyby był dobry trzymałby się uczelni, miał asystentów i był w Polsce autorytetem. A tak to tylko parę starych babek kibicuje mu na spotkaniach, a on łapie tony tematów i wszystko robi po łebkach. A to ze zamek taki piękny i spichlerz to tylko dzieło wójcika! Górnicy brońcie tego człowieka, protestujcie, nie dajcie go tak gnoić, on uratował Siarkopol od zapomnienia, zepchnięcia w niebyt! A ten idiota włodarz nową ławeczkę zafundował ; komu, po co, Pawłowski ma już ulicę,muzeum, pomnik. Nawet górnicy byli skonsternowani – kompromitacja narcyza!!

 19. Jamajka Odpowiedz

  3 grudnia 2013 at 11:41

  wilga, po co ten stres – mądrzy ludzie podejmują decyzje przy wyborach a nie skomlą po fakcie. Trzeba było nie głosować na lansera.

 20. s.a. Odpowiedz

  3 grudnia 2013 at 12:33

  do wilgi. piekne piszesz laurki dla dr. wojcika ale jak probujesz merytorycznie oceniac jego dorobek to warto by dodac kilka gorzkich slow. tak sie sklada ze siedze w biznesie juz jakis czas. tak dobrze czytasz, BIZNESIE, bo chcac nie chcac dzis dzialalnosc kulturalna muzeow utrzymywanych przez samorzady musi miec z biznesem duzo wspolnego, dlaczego? wyjasnie za chwile. wracajac do twojego zachwytu pokojem czerwonym i pewnie tez reszta wykonczonych wnetrz, piszac ze wlasnie taki powinien byc, zyjesz w blednym przekonaniu…dla mnie to wnetrze jest urzadzone z nieuzasadnionym przepychem…watpie azeby taki byl charakter tego zamku a raczej dworu. wspomne przy tym, ze zamek w dzisiejszym kształcie ma niewiele wspolnego z budynkiem z 1939 r.a tym bardziej z wczesniejszymi…a dlaczego to pisze? a no dlatego ze Tarnobrzeg dajac wolna reke dr Wojcikowi stracil ogromna szanse na zrealizowanie arcy ciekawego projektu, jakim moglbyc odtworzenie siedziby rodowej zamoznej i zasluzonej dla ojczyzny rodziny ziemiańskiej (szlacheckiej). Nie przypominam sobie aby gdziekolwiek w naszej czesci kraju istnial tego rodzaju i tych rozmiarow obiekt – chodzi oczywiście o swego rodzaju “pomink” stylu życia ówczesnych elit z począku XX wieku i wcześniej. Przypominam ze nie mowimy o zamku tylko dworze, nie marmury na podlogach, tylko przepiekne dębowe parkiety, nie bogato zdobione oscierznice, kolorwe herby w duzej sali itd. tylko klimatyczne z epoki wystroje wnętrz, drewno, obrazy, skóry,itd. Wystarczylo tylko troszke pomyslec, usiasc z Tarnowskimi do stolu. Ostatecznie wyladowalismy z muzeum, o przecietnym wystroju, jakich pelno, nie mającym zbyt wiele do zaoferowania, procz ciekawych opowiesci przewodników, makiet w podziemiach, itd. lezac 17 km od Sandomierza i tylez samo od Baranowa Sandomierskiego, przecietny turysta raczej nie zawita do tego muzeum bo poprostu niczym sie nie wyroznia. Ostatania nadzieja na gest dobrej woli Tarnowskich o sciagnieciu wszelkich ruchomosci do zamku. wracajac do osoby dr wojcika, nie ujmujac mu, wydaje mi sie ze poprostu nie ma predyspozycji do tego aby zarzadzac w dzisiejszych czasach tego typu obiektem. dzisiaj liczy sie umiejetnosc poszukiwania i negocjacji z potencjalnymi sponsorami wystaw, innowacyjnosc i swierze podejscie do tematu. dzis muzeum przybierajac forme ze tak sie wyraze “bierna” tzn.siedz i czekaj az cos skapnie tylko z budzetu samorzadowego jest bledne. muzeum musi wykazac inicjatywe, jasno okreslic cele i charakter swojej dzialalnosci, mozna by powiedziec wyspecjalizować się. tego jednak nie bylo widac w Tarnobrzegu. co do muzeum przemyslu siarkowego w zabytkowym spichlerzu…nie widze zwiazku budynku z tematyka. tak to juz sie utarlo ze dobrze by bylo aby taki zwiazek istnial. osobiscie widze taki miejsce ale na terenie Machowa czy Nagnajowa w jednym z nieuzytkowanych budynkow przemyslowych w zachowanej formie z okresu dzialnosci kopalni…wystarczylo ruszyc glowa. Pewnie tym wpisem zdenerwuje kilka osob, ale na tym polega dyskusji i polemika. pozdrawiam i przepraszam za brak polskich znakow i literowki.

 21. Kizia Mizia Odpowiedz

  3 grudnia 2013 at 18:53

  do wpisu s.a. dodała bym, że z zewnątrz “zamek” wg wizji dr Wójcika wygląda jak nowobogacki dom weselny.

 22. jazeck Odpowiedz

  5 grudnia 2013 at 09:36

  Mam dość… Wyjeżdżam do Reyjkiavik’u…!

 23. a u nas w Rejkjaviku Odpowiedz

  5 grudnia 2013 at 11:27

  Ależ Drogi s.a., właśnie tam realizują się szalenie odświeżające pomysły: widziałeś kiedyś kaplicę w kolorze burdelowego różu? A tu proszę, przypomina świątynię Wenery z tym balkonem dla ewentualnej Juli. A pokój czerwony? Optycznie przytłaczający sufit i posadzka plus ciężki kolor i rama na ramie – gust zarządu kolumbijskiego kartelu narkotykowego. Obraz z facetem na koniu mnie dobił, tak fatalnego warsztatu malarskiego dawno nie widziało moje oko. Drobnomieszczaństwo po prostu.

 24. kosmos Odpowiedz

  5 grudnia 2013 at 13:50

  Myślicie że Wójcik ten pokój czerwony czy kaplicę odremontował wg. własnego widzimisię? Nie przesadzajcie…

 25. meh-teh Odpowiedz

  5 grudnia 2013 at 21:00

  I po co się tak sadzicie, jeszcze wam żyłka pęknie. Jeżeli wam się nie podoba, nie musicie tam przychodzić, a najlepiej wyjedźcie z tego miasta :)
  Nie wy decydujecie o wyglądzie zamku, gdyby to od was zależało, to zrobilibyście po swojemu i pewnie wam by się podobało :)
  a u nas w Rejkjaviku, możesz sam namalować lepsze obrazy i podarować muzeum, ewentualnie możesz zakupić dzieła wyśmienitych malarzy i przekazać do zbiorów co zapewne zaspokoiłoby twoje oczekiwania i gust :D

 26. Sylewster Odpowiedz

  6 grudnia 2013 at 20:23

  Teraz to już żadnych zahamowań szlachta nie będzie miała aby z muzeum zrobić swój prywatny folwark rekreacyjno-rozrywkowy. Po ile w tym roku chodzi Sylwester na zamku? Są jeszcze wolne miejsca? U kogo można się zapisać? bo plakatów na mieście nie widziałem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>