przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Słownik Gwary Lasowiackiej już wydany

Grudzień 19, 2013 3:11 PM

W minioną sobotę w sali kameralnej Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie odbyła się promocja nowej pozycji wydawniczej „SŁOWNIK GWARY LASOWIACKIEJ” z udziałem autora, Romualda Gondka. Wydanie słownika było możliwe dzięki współpracy Nowodębskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i Samorządowego Ośrodka Kultury.

Niezwykły słownik został zadedykowany serdecznemu przyjacielowi autora – Tadeuszowi Misowi.

- Pan Romuald Gondek przez szereg lat poznawał lasowiacką gwarę, zapisywał znaczenia poszczególnych słów aż wreszcie powstał spory zapis liczący 10 tys. haseł zawierający również zwroty i wyrażenia – informuje wicestarosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł.

Publikacja zawiera wstęp autora, który w oparciu o tutejszą gwarę przedstawia szeroką panoramę życia i obyczajów wsi lasowiackiej.

- Książka jest znakomitym źródłem poznania kultury i zwyczajów mieszkańców wsi położonych w widłach Wisły i Sanu. Dołączyliśmy do niej audiobook, przez co przyszłe pokolenia będą mogły posłuchać gwary lasowiackiej – dodaje Krystian Rzemień, dyrektor SOK.

Po słowach powitania, życzeniach i wręczonych kwiatach nadszedł czas na prezentację słownika. Wykład autora został wsparty prezentacją multimedialną przedstawiającą m.in. osoby: Tadeusza Misia, prof. Kazimierza Nitscha, prof. Mieczysława Karasia, czyli postacie które miały wielki wpływ na rozwój badań nad polskimi gwarami. Omówiono również cechy gwary lasowiackiej oraz zapis fonetyczny.

- Bez tej wiedzy nie będziemy w stanie odpowiednio odczytywać znaczenia poszczególnych wyrazów – dodaje autor.

Po zakończeniu prelekcji, podziękowaniach i miłych słowach od odbiorców, nastąpiła długo oczekiwana chwila – każdy uczestnik spotkania otrzymał bezpłatnie egzemplarz wyjątkowego „Słownika Gwary Lasowiackiej” niejednokrotnie z bardzo osobistą dedykacją od autora. W sali kameralnej wypełnionej po brzegi nie zabrakło byłych uczniów Profesora Romualda Gondka (przez 54 lata pracował w Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Dębie), znajomych, najbliższych oraz mieszkańców naszego miasta, którzy z wielkim podziwem słuchali wykładu.

- Cieszę się, że dzięki Jerzemu Sudołowi ten słownik mógł być wydany w Nowej Dębie, bo gdyby nie upór pana wicestarosty, to na jego wydanie miał ochotę choćby Uniwersytet Rzeszowski– podkreśla Krystian Rzemień a Jerzy Sudoł dodaje – Nowodębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne – obchodzące w tym roku Jubileusz 15-lecia – podejmuje wiele działań z SOK na płaszczyźnie kultury. Podziękowania należą się też dyrektorowi SOK, bo to on bezpośrednio zajął się pozyskaniem funduszy unijnych na cel wydania tej publikacji, dzięki czemu mogliśmy tę książkę wydać.

Wydawcą Słownika jest Nowodębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie. Publikacja została wydana z wykorzystaniem środków europejskich w ramach tzw. Małych Projektów PROW. Wniosek do pozyskania funduszy pt. Wydanie książki z audiobookiem pt. „Słownik Gwary Lasowiackiej” – szansą na rozwój tożsamości kulturalnej i historycznej oraz promocję lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego na terenie Lasowiackiej Grupy Działania złożony został za pośrednictwem Lasowiackiej Grupy Działania, której dyrektorem jest Piotr Pastuła. Podkreślić warto, że nagrania audiobooka i jego obróbka zostały w całości wykonane w studio muzycznym SOK w Nowej Dębie.

foto&info: SOK Nowa Dęba

One Response to Słownik Gwary Lasowiackiej już wydany

  1. Krzysztof Odpowiedz

    28 grudnia 2013 at 13:47

    Czy można gdzieś zakupić ten słownik?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>