Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Koncert zespołu „Chanajki” zainaugurował tegoroczne obchody Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Sandomierzu

Styczeń 15, 2014 1:14 PM

Sandomierskie obchody Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu zapoczątkował koncert zespołu klezmerskiego „Chanajki”, który odbył się w minioną niedzielę w Sali Rycerskiej Zamku Kazimierzowskiego w Sandomierzu. Udział w niedzielnym koncercie był wyjątkową szansą na spotkanie z ciągle żywą kulturą żydowską.

Chanajki Klezmer Band to formacja klezmerska związana z Białymstokiem, powstała z fascynacji utworami granymi przez klezmerów i dla ocalenia od zapomnienia muzyki, pieśni jidysz i kompozycji związanych z żydowskimi twórcami z terenu Podlasia, a szczególnie Białegostoku. Wielokulturowość tego regionu zainspirowała grupę do poszukiwań własnego brzmienia, mającego korzenie w tradycyjnej muzyce żydowskiej. W ich utworach można usłyszeć wpływy rosyjskie, bałkańskie, a także związane z folklorem białoruskim. Grupa dążąc do uzyskania oryginalnego brzmienia od początku nie obawiała się sięgnąć po improwizację i zabawę stylem w charakterze folkowym. W swoich poszukiwaniach korzystała z najlepszych źródeł.

W ciągu ostatnich dwóch lat pracowała z najlepszymi klezmerami ze stanów Zjednoczonych (Bob Cohen), Węgier (Di Naye Kapelye), z Rosji (Kharkow Klezmer Band, Zenya Łopatnik), z Markiem Ravskim (znakomitym polskim basem wykonującym utwory Jidysz) czy znakomitym znawcą tańców i kultury Jidysz Leonem Blankiem. Współpraca ta zaowocowała pierwszą nagrodą na Festiwalu Muzyki i Kultury Żydowskiej w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W repertuarze zespołu znajdują się utwory instrumentalne we własnych aranżacjach oraz wokalne – pieśni w języku Jidysz. Tworząc tego rodzaju muzykę zespół udowodnia, że klezmer to nie tylko wspomnienie z zamierzchłej epoki, ale wciąż rozwijający się nurt, pełniący ważną rolę wśród innych gatunków muzyki popularnej XXI wieku.

Szczegółowy program obchodów

źródło: UM Sandomierz
foto: Ewelina Ura

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>