przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeski oddział LOP zatroszczy się o zapuszczone bocianie gniazda (zdjęcia)

Styczeń 16, 2014 1:03 PM

Tarnobrzeski Oddział Ligi Ochrony Przyrody pozyskał środki na zrealizowania zadania czynnej ochrony przyrody pt. „Pielęgnacja bocianich gniazd w powiecie tarnobrzeskim poprzez przecinkę przerostów drzew”. Projekt przygotowany przez tarnobrzeskich przyrodników został zakwalifikowany do konkursu grantowego „FUNDUSZ DLA PRZYRODY” z fundacji przyrodniczej „PRO NATURA”.

W wyniku przeprowadzonej przez członków tarnobrzeskiego oddziału LOP na terenie całego powiatu tarnobrzeskiego inwentaryzacji zakwalifikowano 17 bocianich gniazd, które wymagają pilnej pielęgnacji.

- Zadanie polegać będzie na usunięciu gałęzi i pędów, które przerastają powyżej gniazd w wyniku czego utrudniają a czasami wręcz uniemożliwiają zasiedlenie gniazda – tłumaczy w rozmowie z portalem NadWisłą24 Janusz Wepsięć, wiceprezes tarnobrzeskiego oddziału LOP. – Liczne są również przypadki gdy już młode ptaki podczas prób wzbicia się po raz pierwszy w powietrze uszkadzają sobie lotki i skrzydła o zbędne gałęzie. Takie uszkodzenia z kolei prowadzą do utraty zdolności lotu i upadku, który często kończy się ciężkimi złamaniami nóg i skrzydeł – dodaje.

Według założeń LOP, oczyszczanie gniazd ma przyczynić się do zwiększenia funkcjonalności i atrakcyjności gniazd co w efekcie przełoży się za liczne zasiedlenia i sukcesy w lęgach być może  już w bieżącym 2014 roku .

foto: Piotr Morawski

galeria: Rafał Rozmus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>