przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Zmodernizowane banknoty już w obiegu

Kwiecień 7, 2014 1:45 PM

W dniu dzisiejszym Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu pierwsze banknoty ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Zmienione banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł trafiły do niego w ramach standardowych operacji zasilania banków komercyjnych w gotówkę. Zastąpią wycofywane z obiegu banknoty zniszczone lub uszkodzone.

Wszystkie dotychczas używane banknoty bezterminowo pozostają prawnym środkiem płatniczym.

Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie zostały zmienione, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Najważniejsze zmiany, jakie można dostrzec na zmodernizowanych banknotach, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso. Warto pamiętać, że banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmieniony.

Co warto zapamiętać?

- 7 kwietnia NBP zaczął zaopatrywać banki komercyjne w zmodernizowane banknoty i tym samym pojawiły się one w powszechnym obiegu.
- Modernizacja banknotów to operacja czysto techniczna – ich wizerunki nie zmienią się znacznie, zmienią się jedynie zabezpieczenia.
- Obecne banknoty pozostają prawnym środkiem płatniczym bezterminowo.
- Banknot o nominale 200 zł nie zostanie na razie zmodernizowany. Niemniej ze względu na bezpieczeństwo obrotu gotówkowego modernizacja banknotów jest procesem ciągłym.

Szczegółowe informacje o zmodernizowanych banknotach są dostępne na stronie www.nbp.pl.

foto&info: Narodowy Bank Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>