przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Baranów Sandomierski: Procesja przeszła ulicami miasta (fotoreportaż)

Czerwiec 20, 2014 9:41 AM

Ponad 1,5 tys. wiernych wzięło udział w procesji Bożego Ciała, w Baranowie Sandomierskim. Procesja wyruszyła spod kościoła pod wezwaniem ścięcia świętego Jana Chrzciciela do zamku, następnie wierni wrócili do kościoła.

Zgodnie z tradycją wierni zabierali do domów gałązki brzóz, którymi przystrojone były ołtarze. To pozostałość po dawnych wierzeniach – gałązki miały płoszyć czarownice i zapobiegać urokom oraz ochraniać domostwa przed piorunami.

*************

Boże Ciało to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem obchodów jest procesja eucharystyczna ulicami miasta. Uczestnictwo w procesji to publiczna manifestacja wiary. To jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki.

W Polsce Boże Ciało jest obchodzone od 1320 roku, najpierw w diecezji krakowskiej (od 1420 roku we wszystkich kościołach w kraju). Uroczystość wiąże się z przejściem procesji z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy każdym z nich jest czytana lub śpiewana Ewangelia oraz udziela się wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

foto&info: Tomasz Młyniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>