Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wystawa malarstwa Franciszka Maśluszczaka, w Zamku w Dzikowie

Lipiec 12, 2014 10:59 AM

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na wystawę prac Franciszka Maśluszczaka, jednego z najwybitniejszych współczesnych malarzy polskich.

W murach Zamku Dzikowskiego do końca wakacji będzie można podziwiać 40 prac mistrza, z różnych okresów jego twórczości. Siedem spośród obrazów nigdy wcześniej nie było prezentowanych publicznie.

- Zamek Dzikowski od wieków słynął z tego, że w jego murach można było podziwiać malarstwo najwyższych lotów. Jako muzeum, chcemy nawiązać do tej tradycji, stąd też wystawy najlepszych polskich malarzy – mówi Tadeusz Zych, dyrektor MHMT w Tarnobrzegu. – W lutym prezentowaliśmy prace znakomitej kolorystki młodego pokolenia, tarnobrzeżanki Marty Lipowskiej, teraz pokażemy dzieła Franciszka Maśluszczaka, uznanego mistrza i jednego z najwybitniejszych współczesnych malarzy polskich.

Franciszek Maśluszczak urodził się w 1948 r. w Kotlicach koło Zamościa. Ukończył Liceum Plastyczne w Zamościu i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracuje jako asystent w zakładzie Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się nie tylko malarstwem, również rysunkiem i grafiką, tworzy także ilustracje do książek wydawanych w Polsce, Niemczech i Japonii.

Jego rysunki publikowane są m. in. w „Rzeczpospolitej”, „Literaturze”, „Polityce” oraz w podręcznikach gimnazjalnych i licealnych. Prace artysty prezentowane były w wielu muzeach i galeriach europejskich, wystawiał je m.in. w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Berlinie, Wiedniu, Kolonii, Drohobyczu, Londynie, Sztokholmie i Helsinkach. Dziełem artysty są też witraże i Droga Krzyżowa w kościele p.w. Wniebowstąpienia na Ursynowie w Warszawie.

Życie i działalność Franciszka Maśluszczaka stało się tematem filmów i książek (m. in. opowiadania Hanny Krall „Malarnia z.o.o”). Osobnym tematem jest zaangażowanie artysty w działalność charytatywną, głownie na rzecz dzieci i młodzieży. Uhonorowano go za to m. in. nagrodą im. Brata Alberta oraz nagrodą Aukcji Wielkiego Serca w Krakowie.

Wystawę Franciszka Maśluszczaka w Zamku Dzikowskim będzie można podziwiać od 12 lipca br. do końca wakacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>