przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Debatowali seniorzy

Wrzesień 8, 2014 7:54 PM

II Sesja Miejskiej Rady Seniorów poświęcona była w głównej mierze aktualnej sytuacji zdrowotnej seniorów Tarnobrzega. Debatę na ten temat poprzedził wykład dr n. med. Witolda Furgała – Przewodniczącego Miejskiej Rady Seniorów.

Do zadań Miejskiej Rady Seniorów należy głównie integracja, wspieranie i reprezentowanie osób starszych oraz podejmowanie działań na rzecz poprawy jakości życia osób starszych. Została ona powołana w celu zapewnienia seniorom wpływu na sprawy miasta dotyczące najstarszego pokolenia. Rada jest organem opiniodawczym, doradczym i inicjatywnym Prezydenta Miasta.

- Wszyscy wiemy jak wygląda opieka zdrowotna w skali naszego kraju. Jeśli chodzi o Tarnobrzeg to nie jest źle. Mamy doskonały wielofunkcyjny szpital, całkiem dobrą podstawową opiekę zdrowotną. Moją ideą jest chęć zachęcenia seniorów do większej aktywności fizycznej i jednocześnie przybliżenie im właściwych zasad bezpiecznego uprawiania sportu. Chciałbym również zachęcić do korzystania z dóbr kulturalnych, takich jak na przykład seanse kinowe. Moim celem jest również promocja wszelkich zachowani pro-zdrowotnych na przykładzie seniorów z Warszawy czy Lublina – mówił Witold Furgał.

Jeszcze w tym roku tarnobrzescy seniorzy będą objęci programem bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. – Akacja ma obejmować wszystkie chętne osoby, które urodziły się przed 31 grudnia 1949 roku. Czyli osoby powyżej 65-tego roku życia. Warunkiem uczestnictwa jest badanie lekarskie i dopuszczenie do szczepienia pacjenta przez lekarza podstawowej opieki. Pacjent musi być u danego lekarza zarejestrowany i być pod jego opieką. My jako samorząd przewidujemy, że uda się zaszczepić około 1600 osób z tej grupy wiekowej. Po przeanalizowaniu przykładów innych miast, które przystępowały do tego projektu profilaktycznego i po konsultacji, wygląda na to, że osoby zainteresowane, które zgłoszą się do swojego lekarza i będą chciały uczestniczyć w tej akcji, będą zadowolone. Jesteśmy po spotkaniu z lekarzami, którzy wstępnie się już zgłosili. Państwo, którzy będą chcieli się zaszczepić nie płacą żadnych kosztów finansowych. Ani za badanie, ani za szczepienie. Na ten cel zabezpieczyliśmy 55 tys. złotych. To pierwsza taka akcja w Tarnobrzegu. Szczegółowe informacje pojawią się lada dzień na plakatach – informowała Anna Czaplińska, Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

źródło: UM Tarnobrzeg
foto: Dariusz Bajor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>