Spadkowicz z I ligi słabszy od Siarki. Tarnobrzeżanie wygrywają z Puszczą Niepołomice (fotoreportaż oraz video HD)

W rozegranym dziś na Stadionie Miejskim w Brzesku meczu o mistrzostwo II ligi Puszcza Niepołomice przegrała z Siarką Tarnobrzeg 1:2. Goście byli lepszym zespołem i zasłużenie zainkasowali komplet punktów.

Już w 3 minucie spotkania groźnie nad bramką Artura Melona uderzał Marcel Kotwica. W odpowiedzi trzy minuty później tarnobrzeżanie przeprowadzili składną akcję, niestety zakończoną pozycją spaloną Michała Palucha. W 14 minucie po „prezencie” od niepołomickiego obrońcy momentalnie oddał strzał Konrad Stępień. Na posterunku był jednak skoncentrowany Andrzej Sobieszczyk. W 23 minucie Łukasz Nowak zagrał w tempo do Dariusza Gawęckiego, który uderzył w niesygnalizowany sposób. Na szczęście dla gości piłka po jego próbie po rykoszecie minęła cel. Cztery minuty później Dominik Maluga fauluje w ataku Tomasza Personę i arbiter przerywa grę.

Chwilę później bez sukcesu z dystansu na bramkę gospodarzy uderza Robert Chwastek. W 28 minucie znów o sobie daje znać Maluga. Tym razem młodzieżowiec Puszczy ogrywa Personę i myli się nieznacznie strzelając obok lewego słupka bramki Siarki. W 34 minucie po faulu na Gawęckim gospodarze egzekwują rzut wolny. Uderzenie w środek bramki z wykonaniu Łukasza Nowaka nie mogło jednak w jakikolwiek sposób zaskoczyć golkipera z Tarnobrzega. Sześć minut później po szybkiej kontrze Puszczy fatalnie przestrzelił Krzysztof Zaremba. W ostatniej minucie pierwszej części spotkania Siarka powinna objąć prowadzenie. Niestety doskonałego podania od Chwastka nie potrafił wykorzystać Tomasz Ciećko, który przegrał pojedynek sam na sam z Andrzejem Sobieszczykiem. Okazja Siarki była naprawdę wyborna. Chwilę później sędzia główny zawodów zaprosił obydwa zespoły na przerwę.

PO PRZERWIE

Drugą odsłonę zawodów w wymarzony sposób mogli rozpocząć gracze Puszczy. Już w 48 minucie na niesygnalizowany strzał z półobrotu zdecydował się Zaremba. Piłka przeleciała co prawda obok bramki Melona, ale przy nieco większej precyzji uderzenia mogła zaskoczyć golkipera Siarki. Od tego momentu przez długie fragmenty gry trwał w najlepsze mecz walki w wykonaniu obydwu drużyn, bez jakichkolwiek klarownych sytuacji do zdobycia gola. Aż do 60 minuty. Wtedy to bowiem tarnobrzeżanie wykorzystali swoją okazję. Dośrodkowanie Persony z rzutu rożnego trafiło wprost na nogę Roberta Tunkiewicza, który momentalnie uderzył z pierwszej piłki zdobywając zapewne jedną z najpiękniejszych bramek, jakie mieli okazje oglądać w ostatnich sezonach kibice w Brzesku.

Gracze z Niepołomic jeszcze nie ochłonęli po utracie gola a już przegrywali 0:2. Co prawda jeszcze w 62 minucie Tomasz Ciećko przestrzelił z ostrego kąta, ale już minutę później dobrze zagrał piłkę po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Persony wprost do Marcina Bochenka, który podwyższył skuteczną „główką” prowadzenie swojego zespołu. Należy podkreślić, że Marcin jako gracz formacji defensywnej zachował się niczym klasowy napastnik nie dając najmniejszych szans na skuteczną interwencję Sobieszczykowi.

Siarka miała w tym momencie rywala na łopatkach i starała się pójść za ciosem i go dobić. W 66 minucie z rzutu wolnego Persona zagrał do Dariusza Frankiewicza, ten ostatni uderzył jednak bardzo niecelnie. Dwie minuty później kontra tarnobrzeżan kończy się natomiast strzałem nad bramką Michała Palucha. Tym razem zabrakło niewiele, ale chyba jednak lepiej by było gdyby w tej sytuacji Michał zamiast strzelać próbował raczej dogrywać piłkę dobrze ustawionemu na prawym skrzydle Tomaszowi Ciećko.

Zmarnowane okazje przez gości mogły się na nich bardzo szybko zemścić. Już w 73 minucie po rzucie rożnym Puszczy Artur Melon w odstępie zaledwie kilku chwil broni kolejno uderzenie z 10 metrów Dominika Malugi oraz z 3 metrów Adriana Napierały. Swoimi interwencjami golkiper Siarki po raz kolejny potwierdził nieprzeciętne umiejętności i przede wszystkim uniemożliwił szybki „powrót do gry” zespołowi z Niepołomic. Puszcza bowiem wróciła, ale dopiero w 87 minucie. Wtedy to długie podanie otrzymał Łukasz Nowak i przy braku asekuracji swobodnym lobem posłał piłkę do bramki Siarki.

Na wyrównanie ambitnie grającym zawodnikom z Małopolski zwyczajnie zabrakło czasu bo trzeba uczciwie przyznać, że w końcówce meczu mocno przycisnęli. Jeszcze w ostatniej minucie gry groźny strzał Dariusza Gawęckiego mógł doprowadzić do remisu. Na przeszkodzie stanął jednak z wielkim wyczuciem łapiący w powietrzu piłkę Artur Melon.

CZAS NA DERBY

Podopieczni trenera Ryszarda Kuźmy po raz pierwszy w tym sezonie wracają z boiska rywala z tarczą. Po pechowej porażce w Sosnowcu przyszedł sukces osiągnięty w Brzesku. Nie było jednak łatwo, ponieważ Puszcza Niepołomice to spadkowicz z I ligi. W dodatku wcale nie osłabiony kadrowo po degradacji a wręcz jeszcze wzmocniony. Triumf, który osiągnęli gracze Siarki ma więc swoją, ogromną wartość. Jednocześnie stanowi dobry prognostyk na kolejne potyczki. Zwłaszcza na najbliższą. Prestiżową dla kibiców derbową wojnę z mielecką Stalą. Ewentualna wygrana nad tym niewygodnym zespołem dla zielono – czarno – żółtych oznaczała by trzecią kolejną ligową wygraną w obecnych rozgrywkach. Wzmocniła by również wiarę w to, że do końca długiej jesiennej rundy zespół liczyć się będzie w walce o czołowe lokaty w tabeli. Jak będzie w rzeczywistości przekonamy się już w najbliższą sobotę 11 października od godziny 12.00.

relacja: Sylwester Szczepocki

PUSZCZA NIEPOŁOMICE – SIARKA TARNOBRZEG 1:3 (0:0)
0:1 – Tunkiewicz 60′
0:2 – Bochenek 63′
1:2 – Nowak 87′

PUSZCZA: Sobieszczyk – Biernat, Napierała, Cichy, Mikołajczyk, Kotwica (61′ Uwake), Maluga (78′ Przybył), Gawęcki, Nowak, Zaremba, Sosnowski (46′ Lepiarz)
SIARKA: Melon – Stępień (43′ Bochenek), Nadolski, Stefanik, Persona, Frankiewicz, Tunkiewicz, Chwastek (64′ Koczon), Więcek, Paluch, Ciećko (73′ Cicman)

WYNIKI POZOSTAŁYCH SPOTKAŃ ROZEGRANYCH W RAMACH 11 KOLEJKI II LIGI: Wisła Puławy – Znicz Pruszków 3:1, MKS Kluczbork – Górnik Wałbrzych 2:0,  Zagłębie Sosnowiec – Stal Stalowa Wola 1:1, Kotwica Kołobrzeg – Energetyk ROW Rybnik 0:1, Stal Mielec – Nadwiślan Góra 1:1, Legionovia Legionowo – Rozwój Katowice 0:1, Okocimski Brzesko – Raków Częstochowa 0:3,  Błękitni Stargard Szczeciński – Limanovia Limanowa 2:1