Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wystawa “Tarnobrzeg 1944-1989 – pomiędzy wyzwoleniem a wolnością”, w Muzeum Historycznym

Październik 26, 2014 1:00 AM

Do 30 listopada br w Muzeum Historycznym miasta Tarnobrzega można zwiedzać wystawę „Tarnobrzeg 1944-1989 – pomiędzy wyzwoleniem a wolnością”. Siedziba muzeum mieści się w Zamku Tarnowskich w Dzikowie.

Wystawa „Tarnobrzeg 1944-1989 – pomiędzy wyzwoleniem a wolnością” odsłania przed widzami Tarnobrzeg od 1944 roku, końca niemieckiej okupacji, oraz nawiązuje do wydarzeń sprzed 25 lat, będących początkiem końca komunizmu, upadku PRL-u i narodzin III Rzeczpospolitej. Wystawa jest opowieścią o tych wydarzeniach oraz o czasie, który rozciągał się pomiędzy tymi granicznymi datami.

Sierpień 1944 roku przyniósł mieszkańcom Tarnobrzega, z jednej strony, upragnione wyzwolenie od niemieckiej okupacji, radość z zakończenia na tych terenach wojny, z drugiej zaś niepokój o to, co będzie dalej. Stąd radość z wyzwolenia mieszała się z lękiem o „jutro”, które rychło okazało się dla wielu, nową, drugą okupacją. Krótkotrwałe rządy legalnej władzy związanej z Delegaturą na Kraj zostały zastąpione terrorem NKWD i powstaniem komunistycznej władzy realizującej niepolskie cele.

Rok 1944 to czas, w którym duma (np. z uruchomienia tarnobrzeskiego Gimnazjum, czy uwolnienia więzionych akowców) mieszała się ze smutkiem i przerażeniem (np. z powodu masowych aresztowań i deportacji). 1989 rok – to również czas ogromnych nadziei, poprzedzony falą strajków, „okrągłym stołem”, koncesjonowanymi czerwcowymi wyborami oraz powstaniem rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Pomiędzy tymi wydarzeniami rozciąga się wielka czasowa przestrzeń, zwana umownie PRL-em. Również na niej historycy oznaczają różne cezury czasowe, które są niczym kartki z polskiego kalendarza historycznego: czerwiec i październik 1956, marzec 1968, grudzień 1970, sierpień 1980, grudzień 1981.

“O tym wszystkim traktuje nasza wystawa. Chcieliśmy pokazać na niej splatające się z wielką historią losy tarnobrzeżan. Są one tak samo ważne i biegną, niczym strumyki, w stronę głównego nurtu rzeki, która nazywa się Polska. Na przedzielonych datami planszach prezentujemy okruchy tak codziennego, jak i odświętnego życia mieszkańców. Ich przejawem są stare fotografie, dokumenty i przedmioty, które, choć może się wydawać, że są ułożone są chaotycznie, w rzeczywistości zaś tworzą rodzaj filmowej taśmy, pokazującej różne aspekty życia ludzi i cały czas zmieniającego się miasta.

Zapraszamy do tej podróży w czasie, wierząc, iż przywołanie pamięci będzie podstawą do refleksji nad naszym „dziś i tutaj” “.

foto&info: Muzeum Historyczne miasta Tarnobrzega

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>