przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Cisza wyborcza na portalu

Listopad 28, 2014 10:50 AM

O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania w niedzielę. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, który może się pojawić w komentarzach czy ogłoszeniach zamieszczanych na naszym portalu. W związku z tym do końca ciszy wyborczej wszystkie komentarze oraz ogłoszenia dodawane na naszym portalu będą przechodziły przez moderatora, w wyniku czego będą pojawiały się z opóźnieniem.

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny. (Art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks Wyborczy, DZ.U. 2011 Nr 421 poz. 112 z późn. zm.)

6 Responses to Cisza wyborcza na portalu

 1. d Odpowiedz

  15 listopada 2014 at 13:27

  …a poza tym Konstytucja RP która jest nadrzędna wobec ustaw i stosuje się ją bezpośrednio gwarantuje swobodę wyrażania opinii i poglądów. Kodeks Wyborczy jest podrzędny wobec Konstytucji RP więc traci moc gdyż jest z nią sprzeczny :)

 2. vertigo Odpowiedz

  16 listopada 2014 at 10:58

  Niekoniecznie, d. Ustawa Kodeks wyborczy nie jest sprzeczna z konstytucją, a poza tym jak poniżej.

  Za wikipedią:
  Lex specialis derogat legi generali (łac.) – zasada prawna oznaczająca: prawo o większym stopniu szczegółowości (pochodzące z aktów prawnych o tej samej mocy, np. z dwóch ustaw, obowiązujące w tym samym czasie) należy stosować przed prawem ogólniejszym.

  Pewien kłopot stanowić może sytuacja kolizji zasad lex specialis i lex posterior. Część doktryny wykazuje w takim wypadku pierwszeństwo tej pierwszej zasady, w myśl reguły lex posterior generalis non derogat legi priori speciali. Inne stanowisko postuluje zwrócenie uwagi przede wszystkim na względy celowościowe.

 3. Tommy Odpowiedz

  16 listopada 2014 at 16:57

  O tym, czy Kodeks wyborczy jest sprzeczny z Konstytucją RP, orzeka Trybunał Konstytucyjny a nie pan/pani “d”. Należy też odróżnić zagwarantowaną w art. 54 ust. 1 Konstytucji RP wolność wyrażania poglądów od swobody agitacji. Warto też zwrócić uwagę na art. 31 ust. 3 Konstytucji, który mówi, że: “Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób.Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw”. Kodeks wyborczy jest ustawą, która takie ograniczenia wprowadza, kierując się najwyraźniej potrzebą zapewnienia przed samymi wyborami bezpieczeństwa i porządku publicznego (im bliżej wyborów tym bardziej kandydatom poziom adrenaliny wyraźnie wzrasta i nie wiadomo czy wytrzymaliby tą presję – lepiej niech sobie trochę odpoczną ;-) oraz pewnie też potrzebą ochrony zdrowia publicznego (głównie zdrowia psychicznego elektoratu ;-) oraz zapewnienia ochrony wolności od natrętnej reklamy politycznej i prawa “do odrobiny świętego spokoju” obywateli Rzeczypospolitej Polskiej ;-) Ograniczenia te nie naruszają istoty wolności i praw bo kandydaci i komitety wyborcze mieli aż nadto czasu na dotarcie do wyborców ze swoim “produktem”. Teraz każdy sobie spokojnie pomyśli na kogo oddać swój głos nie będąc bombardowany polityczną reklamą.Chwila spokoju od kampanii wyborczej jest bezcenna. Gdyby nie ta ochrona wyborców wczoraj i dziś to pewno łaziliby nam dalej po domach albo “atakowali” nas ciągle na ulicy lub w inny sposób.A tak mamy wreszcie od nich święty spokój. Przynajmniej do jutra, gdy dwóch z nich zacznie szykować się do dogrywki.

 4. fgh Odpowiedz

  29 listopada 2014 at 08:47

  a reklamy kandydatów dalej lecą, czy łamiecie ciszę wyborcząd

 5. P. Odpowiedz

  29 listopada 2014 at 08:58

  Banery, billbordy, plakaty również wiszą w całym mieście. Nikt ich nie ściąga. Nikt nie łamie ciszy wyborczej. Nie wolno nic nowego umieszczać.

 6. człowiek Odpowiedz

  30 listopada 2014 at 16:13

  a frekwencje na daną godzinę możecie podać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>