Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wykład Piotra Dumy o miłości w KL Auschwitz otworzył wystawę w tarnobrzeskiej Bibliotece Miejskiej (zdjęcia oraz video HD)

Styczeń 13, 2015 12:37 PM

Do 15 lutego br. w tarnobrzeskiej Bibliotece Miejskiej prezentowana jest wystawa “Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci” wypożyczona z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. – Wystawa niecodzienna, historyczna, związana z miejscem bardzo przykrym w naszej historii dla nas, ale miejscem o którym nie możemy zapomnieć – mówiła podczas otwarcia ekspozycji Stanisława Mazur, dyrektor MBP.

Na wystawie znajdują się materiały źródłowe i ikonograficzne prezentujące zagadnienia historii KL Auschwitz. Tematem wiodącym wystawy są problemy związane z warunkami życia i eksterminacją więźniów wzbogacone zbiorem powojennych prac wykonanych przez ocalałych świadków.

O jakże ważnym aspekcie życia człowieka lecz niezwykłym w tak nieludzkich warunkach – o obozowej miłości, mówił w wykładzie inaugurującym wystawę Piotr Duma, historyk, wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Za obraz miłości w Auschwitz Piotrowi Dumie posłużyły losy dwóch par, Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego, pary zakochanych w sobie młodych ludzi która po ucieczce z obozu została złapana dwa tygodnie później i po śledztwie zgładzona oraz Cyli Cybulskiej i Jana Bieleckiego, których ucieczka z obozu zakończyła się powodzeniem.

W ramach prezentacji wystawy we wtorek 27. stycznia w MPB odbędzie się projekcja filmu “Wojenne losy”, opowiadającego o wojennych przeżyciach tarnobrzeżanina Mieczysława Szewca, byłego więźnia KL.

W materiale video prezentujemy wykład Piotra Dumy.

foto&video: Piotr Morawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>