Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

“Modnie i Stosownie. Od damskiego stroju codziennego do wieczorowego 1850-1930″ – wystawa w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

Luty 3, 2015 1:14 PM

“Modnie i Stosownie. Od damskiego stroju codziennego do wieczorowego 1850 – 1930″ – to tytuł wystawy prezentowanej w sandomierskim Zamku Kazimierzowskim do 3. maja br. Finisaż wystawy zaplanowano na 3. maja br.

Na przykładzie blisko 40 eksponatów będzie można zobaczyć kobiece ubiory noszone od połowy XIX wieku do lat 20-tych XX wieku. Stroje z poszczególnych epok zostaną przedstawione od modeli codziennych do wizytowych i wieczorowych. Na ekspozycji pojawią się tak wyjątkowe obiekty jak monstrualna suknia wizytowa na tiurniurze z ok. 1880 roku wykonana z jedwabnej satyny, czy jeden z pierwszych modeli stroju do gimnastyki dla kobiet z ok. 1898 roku. Wielbicieli ekskluzywnej mody dziewiętnastowiecznej mogą zainteresować dwie bluzki gorsetowe paryskiego domu mody Jacques Doucet z końca XIX wieku, obie sygnowane metkami. Eksponaty będą pokazywane od środka. Pośród często ręcznie wykonywanych ubiorów, zostanie zaprezentowana suknia w pełni konfekcjonowana. Suknia dzienna uszyta maszynowo na początku XX wieku stanowi przykład pierwszych modeli wytwarzanych seryjnie, które już na przełomie XIX i XX wieku podbijały rynek. Modę balową reprezentować będzie między innymi cudownej urody suknia balowa z ok. 1909-1914, dekorowana niezliczoną ilością szklanych dżetów.

Każdy z prezentowanych obiektów otrzyma szczegółowy opis; rys historyczny, jak również podstawowe dane z zakresu budowy.

- Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy odzieżą codzienną a wizytową czy balową?
- Z jakich materiałów wykonywano ekskluzywne kreacje i pierwsze modele odzieży do uprawiania sportu?
- Jakie desenie posiadały materiały i czym przyozdabiano modele spacerowe?

Odpowiedzi na te i szereg innych pytań, będzie można znaleźć na wystawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>