Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wystawa “Legionowe Kadry – narodziny polskiego reportażu wojennego” w tarnobrzeskim Muzeum Historycznym

Luty 15, 2015 1:22 AM

Do niedzieli 8 marca br. w tarnobrzeskim Muzeum Historycznym prezentowana będzie wystawa fotograficzna “Legionowe Kadry – narodziny polskiego reportażu wojennego”. Muzeum mieści się w Zamku Tarnowskich w Dzikowie, czynne jest od wtorku do piątku w godz. 10-16, w soboty i niedziele – od 13 do 18.

W 1914 roku por. Tadeusz Pawlas, tarnobrzeski lekarz i legionista wraz z chor. Leopoldem Rudke podczas walk II Brygady Legionów w Karpatach założyli “Spółkę fotograficzną”, którą śmiało można nazwać pierwszą polską niezależną agencją fotograficzną. Jej zadaniem było dokumentowanie życia polskich legionistów. Obiektywy aparatów miały uchwycić tak szarą legionową codzienność jak też walkę na froncie z jej najstraszliwszymi skutkami. Żołnierze – fotografowie utrwalili także stosunki polskich legionistów z miejscową ludnością, w tym poza linią frontu. Dzięki czemu otrzymaliśmy nie tylko relacje z pola walki, lecz również niezwykły zapis tamtejszego folkloru, obyczajów i obrzędów. Tak oto, w okopach legionowych, narodził się polski reportaż wojenny, którego „ojcem” stał się tarnobrzeżanin, dr Tadeusz Pawlas.

Wystawa „Legionowe kadry”, która powstała w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, prezentuje zdjęcia pochodzące głównie z kolekcji prof. Jana Z. Włodka (legionisty i ówczesnego fotoreportera) oraz od Zofii Ambros. Obie kolekcje tworzą prace legionowych fotografów – żołnierzy, często wybitnych naukowców i działaczy społecznych w latach przed i powojennych. Niektóre z nich, prezentowane na wystawie, powiększone zostały do dużych rozmiarów, tworząc klimat sprzed 100 lat. Niezwykły nastrój potęguje również sceneria piwnic Zamku Tarnowskich w Dzikowie, w których wystawa jest eksponowana.

Specjalne miejsce poświecono postaci wspomnianego już Tadeusza Pawlasa, którego prace prezentowane są w oryginale.
Wystawie towarzyszy pięknie wydany w formie książkowej, opracowany przez jej kuratora A. Rybickiego album- katalog, który można nabyć w cenie 20 zł.

źródło: MHmT
foto: Piotr Morawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>