Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Dyrektorzy szkół będą zwalniać nauczycieli – dyskusja na temat bonu edukacyjnego (video)

Maj 1, 2015 2:11 PM

Temat wprowadzanego przez tarnobrzeski magistrat bonu edukacyjnego wywołała podczas ostatniej sesji rady miasta Anna Pekar, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. – Czy taka ważna sprawa jak wprowadzenie bonu edukacyjnego nie powinna podlegać dyskusji, nie powinna się pojawić na naszych komisjach, nie powinna się odbyć w tym temacie debata społeczna i czy nawet nie powinna zostać poddana pod nasze głosowanie?- pytała radna PiS.

- Wprowadzając bon nasze władze zrzucają, przekazują dyrektorom odpowiedzialność za prowadzenie szkół, organizację zajęć i ilość zatrudnionych pracowników (…) Wprowadzenie bonu spowoduje między innymi drastyczne oszczędności samorządu w wydatkach na oświatę, zwolnienia nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, znaczną redukcję etatów nauczycieli świetlic, bibliotekarzy, psychologów i logopedów, zwolnienia drogich nauczycieli tzn, tak zwanych dyplomowanych i zatrudnienia na ich miejsce tanich nauczycieli stażystów i kontraktowych (…) – mówiła radna Pekar.

Wiceprezydent Józef Motyka przekonywał że wprowadzenie bonu jest skutecznym rozwiązaniem, które w przyszłych latach może doprowadzić do tego, iż wydatki na oświatę nie tylko nie wzrosną ale również będą oszczędności.

- Intencją bonu jest żeby w ślad za uczniem szła część etatu i to nie jest kwestia wysokości środków, bo gdybyśmy przyjęli taką zasadę że to środki idą za uczniem, to moglibyśmy doprowadzić do takiej sytuacji że dyrektorzy będą zwalniać nauczycieli dyplomowanych a przyjmować stażystów, nie o to chodzi – mówił Motyka.

Naczelnik Wydziału Zdrowia i Edukacji, Jolanta Kociuba przedstawiła obszerne wyjaśnienia. – Powodem do wprowadzenia bonu była nasza sytuacja finansowa, brakuje nam ponad 12 mln zł do zamknięcia bilansu, wiemy o tym, że nie płacimy składek, w tym roku te składki nie będą bodajże płacone od lipca i sytuacja ogólnie rzecz biorąc jest dramatyczna (…) Nie jest naszym celem w żaden sposób doprowadzenia do obniżenia jakości nauczania, nie jest naszym celem zwalnianie nauczycieli, nie jest naszym celem robienie jakiegoś zamachu na oświatę. Jesteśmy w takiej sytuacji, że my po prostu nie mamy wyjścia, zmiany w szkolnictwie w Tarnobrzegu nie były wprowadzone od co najmniej kilkunastu lat, wymusza na nas te decyzje które podjęliśmy po prostu czas i demografia przede wszystkim (..) liczba dzieci w ciągu ostatnich 10 lat ubyła o 25% natomiast liczba etatów nauczycielskich ubyła o 1,5% (…). Wprowadzenie bonu pozwoli nam w sposób najbardziej sprawiedliwy , uczciwy, racjonalny i ekonomiczny sposób doprowadzić do uzdrowienia naszej oświaty – mówiła Kociuba.

- Bon oświatowy prowadzi do zwolnień, i dzisiaj władza miejska ma być cacy, ma mieć białe rękawiczki, a dyrektorzy będą zmuszeni do tego, żeby poprzez wprowadzenie bonu oświatowego dokonać po cichu redukcji zatrudnienia (…) Składam wniosek do prezydenta o wstrzymanie do czasu konsultacji ze środowiskiem oświatowym potajemnego wprowadzania bonu oświatowego – mówił były prezydent Norbert Mastalerz.

CAŁOŚĆ DYSKUSJI W MATERIALE VIDEO. ZAPRASZAMY

Więcej materiałów video  z X sesji Rady Miasta – link

22 Responses to Tarnobrzeg: Dyrektorzy szkół będą zwalniać nauczycieli – dyskusja na temat bonu edukacyjnego (video)

  1. gosc Odpowiedz

    1 maja 2015 at 14:16

    gdzie ta praca , oszust jeden naobiecywal ludziom i n a tym sie tylko skonczylo

  2. tbg Odpowiedz

    1 maja 2015 at 15:24

    Mamy nauczycieli dobrych i tych kilku słabych? Czy ta pani jest dobrym nauczycielem?

  3. sam Odpowiedz

    1 maja 2015 at 17:01

    Masti urządzał jedynie hulanki, bojąc się podjąć jakiejkolwiek odważnej decyzji. A sprawa przerostu zatrudnienia w oświacie prowadzi do zadłużenia. Zapewne jest to niepopularna decyzją, ale konieczna.

  4. Tomek Odpowiedz

    1 maja 2015 at 18:06

    Może jakiś audyt prezydent zleci w oświacie i zgoni wszystko na poprzednika

    • DAE Odpowiedz

      1 maja 2015 at 23:22

      a nie było audytu? to skąd wiedzą że nauczycieli mają za dużo ;)

  5. tbg Odpowiedz

    1 maja 2015 at 21:26

    1.Otworzę miasto dla inwestorów!i co?
    2.Oświata to priorytet! i co?
    3.Przywrócę stażowe! i co?
    4.Kosakowski i zapłata! i co?
    Fajnie,kłamstwa i pomówienia to też priorytet.
    Gazetka wydana nie kłamie, a kto kłamie?
    11000 tyś oszukanych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. Wyborcza KIELBasa Odpowiedz

    1 maja 2015 at 23:11

    11000 tyś oszukanych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Raczej 11k idiotów, którzy uwierzyli w przedwyborcze banialuki. Bo już samo hasło ‘obniżę podatki’ w wyborach samorządowych mnie osobiście ubawiło…

  7. tbg Odpowiedz

    2 maja 2015 at 08:50

    Mastalerz, na prawdę nie nudzi ci się?

  8. TBGżanka Odpowiedz

    2 maja 2015 at 10:18

    To ja poproszę bon oświatowy od września. Chcę posłać dziecko do Hetmana, bo to najlepsza szkoła w mieście, z dwujęzycznymi lekcjami dla dzieci, a mnie nie stać. Chętnie skorzystam z bonu w takim razie. Bo tak drodzy państwo działa bon oświatowy na świecie. Rodzice mają prawo wyboru szkoły (państwowe vel prywatne) i nie są skazani na rejonówkę, co dobrze wychodzi w rejonach biedniejszych, gdzie szkoły nie są wysokiej jakości.

    W tej chwili w Tarnobrzegu ludzie i tak mają prawo wyboru podstawówki czy gimnazjum dla dzieci, jest niż i placówki zabijają się o dzieci, a pamiętam jak sama musiałam chodzić do Sp nr 2 na Kopernika, bo w rejonowej 10 (Serbinów) miejsc już nie było (w roczniku były klasy od “a” do “i”).

    Znam rodziców którzy jadą z Dzikowa do “trójki” specjalnie, bo szkoła ta ma dobre klasy sportowe, znam też i takich którzy z Miechocina drepczą na “Dzików”, nie ma z tym problemu.

    Bon oświatowy to, tak myślę, “sztuczka” włodarzy, którzy chcą los szkół i pensje nauczycieli uzależnić od tego ile dzieci (rodziców) wybierze daną szkołę i tym samym przekaże jej swój bon (skumulowana wartość bonów to będzie budżet szkoły).

    Jestem za likwidacją karty nauczyciela, bo system czy się stoi czy się leży już dawno poszedł do lamusa, a coraz więcej placówek działa w oparciu o kodeks pracy. Dobre czy niedobre – możemy dyskutować, ale prawdziwe – tak już niestety jest i do starego systemu nie da się wrócić.
    Skończy się era dyplomowanych nauczycielek, które z najnowszą wiedzą pedagogiczną mają tyle do czynienia ile ja z kosmosem. Wiem że taki jest, nawet go obserwuję i znam nazwisko Hermaszewski….

    Droga Pani Naczelnik – jeśli bon oświatowy ma poprawić jakość oświaty – zgadzam się i tak jak na początku proszę o szybką decyzję, bo dziecko kończy SP i chcę bon przekazać Hetmanowi.

    A jeśli chce pani cichaczem zrzucić odpowiedzialność za braki w budżecie na dyrektorów szkół i likwidować etaty nauczycieli niewidzialną ręką rynku – to wstyd wstyd i wstyd.

    Tarnobrzeg ma wystarczająco dużo wykształconych mieszkańców, którzy wiedzą co nie co i widzą co się dzieje.

    I proszę o informacje co zamierzacie zrobić z całą rzeszą wykształconych na poziomie licencjatu w PWSZ pedagogów – bo przez dekadę kłamaliście wszyscy młodych ludzi, że warto studiować, a teraz mówicie – pracy dla wass nie było i nie będzie.

    Mieszkanka.

  9. obywatel Odpowiedz

    2 maja 2015 at 11:51

    Kurde, co ten Mastaletti tam robi?!?!
    Przecież to żałosne. Wytyka błędy innym które de facto należą do niego samego… To tak jakby naśmiecić i czepiać się sprzątaczki, że mało wydajnie pracuje… Po co syfił?
    Powinniśmy go odwołać…

  10. tbg Odpowiedz

    2 maja 2015 at 14:58

    Sam się odwołaj! zakuty łbie,prawda o bonie zabolała?każdy wie co Kiełb obiecywał w kampanii,napisane w niecodzienniku.
    1.Polityka na oszczędzaniu edukacji odejdzie w przeszłość.
    Odeszła? nakarmić swoich,klany rodzinne,bon to przykrywka.
    Gdzie są konsultacje społeczne,nauczycieli,rodziców!!!!!!!!!!!!
    Kolejne kłamstwa wyborcze!

    • obywatel Odpowiedz

      2 maja 2015 at 20:37

      Nie, nie zabolała. A jeśli jeszcze raz powtórzy się taka obelga w moją stronę, to proszę się liczyć z konsekwencjami prawnymi.
      Wypraszam sobie by ktoś taki się w ogóle do mnie jakkolwiek zwracał.

      • zz top Odpowiedz

        2 maja 2015 at 22:25

        Kolega się chyba za dużo tel na oglądał… bardzo proszę o trzymanie poziomu, bo to też twój obowiązek!

        • mieszkaniec Odpowiedz

          3 maja 2015 at 13:47

          Dobre sobie z tym sądem, a co piszesz z Urzędu Miasta czy z domu?

  11. tbg Odpowiedz

    2 maja 2015 at 15:01

    Trzeba o tym pamiętać jeszcze że maszynkę do nauczanie nauczycieli, stworzył Janek,dzisiaj umywa ręce.

  12. tbg Odpowiedz

    2 maja 2015 at 15:02

    file:///C:/Users/USER/AppData/Local/Temp/11206039_1759248840968204_3830979866280515399_n.jpg

  13. mozi Odpowiedz

    2 maja 2015 at 18:07

    Zlikwidowali zerowki w dziesiatce obiecali ze zapewnia nauczycielom etaty a zlikwidowali 4 etaty i nie dali ani jednego etatu dodatkowego Z pustego i salomon nie naleje KLAMCY PISIURY !!!!!!!!

  14. kinga Odpowiedz

    2 maja 2015 at 18:42

    W dziesiatce jest w przyszlym roku szkolnym tylko jeden etat dla 4 nauczycieli pracujacych w zlikwidowanych w tym roku z erowkach a reszta dostanie kopa w tylek Mozna sobie posluchac VIII rady miasta i obiecanek ze zaden nauczyciel zerowki nie straci pracy

  15. tbg Odpowiedz

    3 maja 2015 at 23:31

    Kinga a czego się spodziewałaś? prawdy? jaka władza takie rządy!

  16. KASANDRA Odpowiedz

    4 maja 2015 at 11:46

    Jakie moralne prawo ma ta kobieta do wypowiadania się na ten temat. Gdyby ona albo Kiełb mieli choć trochę honoru to powinna zostać zdymisjonowana przez niego. Teraz dopiero będzie nagonka na nauczycieli . Wszyscy ” niekiełbowaci” mogą stracić pracę. Przede wszystkim w pierwszej kolejności powinni odejść nauczyciele którzy mają wiek emerytalni , nie tylko w szkołach ale w innych placówkach.
    Zgadnijcie ile kasy idzie na wszystkich doradców i wicków ,oraz prawników. Ile można by uratować nauczycielskich etatów?
    Dużo ale ten słaby prezydent musi podpierać się sztabem ludzi bo sam jest”NIEMERYTORYCZNY”

  17. tbg Odpowiedz

    4 maja 2015 at 12:11

    To jest prawda a w tym roku organizacyjnym 2 do 4 nauczycieli na bruk,kolejny rok to przedszkola z małą ilością dzieci czyli: Prezydent umywa ręce i zgoni na dyrektorów. Ta pani za zdjęciu to przecież, najlepszy nauczyciel……………. nie dodam nic więcej bo strach przed czymś mi nie pozwala.

  18. DAE Odpowiedz

    4 maja 2015 at 19:10

    za 4 etaty nauczycielskie można zatrudnić 1 sportowca