Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sandomierz: Krzysztof Zanussi “Reżyserem NieZwykłym”, Maja Komorowska “Aktorem NieZwykłym” (zdjęcia)

Maj 4, 2015 1:01 PM

Dobiegła końca 12. edycja sandomierskiego festiwalu Filmów – Spotkań NieZwykłych. W tym roku korona “Reżysera NieZwykłego” trafiła do rąk Krzysztofa Zanussiego, zaś statuetka “Aktora NieZwykłego” trafiła do rąk wybitnej aktorki teatralnej i filmowej Mai Komorowskiej.

Podczas trwającego przez miniony tydzień festiwalu nie brakowało projekcji najważniejszych dzieł kinowych Krzysztofa Zanussiego a wśród nich: “Struktura kryształu”, “Iluminacja”, “Constans”, “Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” czy “Obce ciało”.

Na dużym ekranie można było obejrzeć również wiele ciekawych filmów – „Body/Ciało”, „Carte Blanch”, „Lewiatan”, „Serce serduszko”, „Ziarno prawdy” oraz wiele innych. Jak co roku podczas festiwalu nie zabrakło akcentów międzynarodowych – w tym roku cykl zatytułowany „Afrykamera” przybliżał produkcje z kontynentu afrykańskiego.

FESTIWAL DLA MŁODEGO WIDZA

Dla dzieci i młodzieży został przygotowany cykl „Akademia filmowa Otwórz Oczy”, spotkania i projekcje filmów uświetnili swoją obecnością: Przemek Wyszyński – znany z ról dubbingowych oraz Ania Cieślak aktorka. Artyści spotkali się z młodymi widzami by zaakcentować rolę edukacyjną filmów. Z dziećmi spotkał się także Marian Suchanecki przy okazji projekcji filmów realizowanych w Centrum Sztuki Dziecka. Dorośli także mogli uczestniczyć w cyklu przygotowanym specjalnie dla nich. „Klub dojrzałego widza” przybliżył m.in. sylwetkę doskonałego aktora Jerzego Treli.

WYSTAWA PLAKATU FILMOWEGO

Pokazy filmów to tylko część atrakcji. Festiwal jak co roku uświetniła wystawa w Biurze Wystaw Artystycznych – w tym roku tematem przewodnim był plakat filmowy. Wystawa „Strach się bać” podczas festiwalu miała kilka odsłon. Starsi i młodsi pasjonaci sztuki plakatowej spotykali się z wystawą podczas kolejnych dni festiwalu. Jak co roku nie zabrakło w czasie trwania festiwalu wrażeń muzycznych.

FESTIWALOWE KONCERTY

30 kwietnia w piwnicach Restauracji „Pod Ciżemką” można było wysłuchać koncertu Ani Cieślak i Przemka Wyszyńskiego „Lirycznie na dwa głosy”. 1 maja na sandomierskiej scenie Domu Katolickiego gościł zaś Stanisław Soyka z tematycznym repertuarem „Tak jak w kinie”. Najważniejsze wydarzenie festiwalu, czyli wręczenie korony reżyserowi NieZwykłemu uświetniła swoim występem Beata Rybotycka.

SPOTKANIA Z AKTORAMI

Jak co roku projekcjom towarzyszyły spotkania z aktorami. Prócz wspomnianych już: Ani Cieślak i Przemka Wyszyńskiego, z sandomierskimi miłośnikami kina spotkali się – wybitna aktorka Maja Komorowska, znany z roli prokuratora Szackiego z filmu „Ziarno Prawdy” Robert Więckiewicz oraz Piotr Głowacki, który także zagrał jedną z ról w filmie “Ziarno prawdy”. W akcję „Festiwal czyta dzieciom” zaangażowały się także Maria Serweryn – aktorka filmowa i teatralna oraz Lidka Sadowa – jedna z najlepiej zapowiadających się aktorek młodego pokolenia.

info: UM Sandomierz
foto: Ewelina Ura/UM Sandomierz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>