Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Pierwsze budki lęgowe dla jerzyków już zamontowane

Lipiec 31, 2015 2:36 PM

Na elewacjach trzech tarnobrzeskich placówek oświatowych: przedszkola nr 13 oraz szkół podstawowych nr 3 i 10 zawisły pierwsze budki lęgowe dla jerzyków. Docelowo planowane jest zawieszenia stu sztuk budek.  W tym roku jerzyki nie skorzystają z nowych domków gdyż czas ich lęgów już minął, być może stanie się to w roku przyszłym.

Jerzyk nie jest ptakiem uciążliwym, swoje potrzeby fizjologiczne realizuje w locie a swe gniazdo utrzymuje w czystości . Ponadto co bardzo istotne, żywi się komarami i meszkami w sposób znaczący przyczyniając się do zmniejszenia populacji tych uciążliwych owadów.

Placówki edukacyjne zgłaszały udział w akcji na zaproszenie prezydenta miasta. Zgłosiło się ponad 30 placówek z terenu miasta, wytypowano jednak tylko 19 obiektów, które spełniają kryteria pod kątem wysokości obiektu oraz wolnej przestrzeni w ich otoczeniu, które będą sprzyjały zasiedlaniu budek. Warto nadmienić, że proces zasiedlania budek to proces długotrwały i nie należy oczekiwać zasiedlenia wszystkich budek w najbliższym sezonie. Jerzyki są ptakami stadnymi i już pierwsza rodzina w nowej budce może zapowiadać rozszerzanie populacji w następnych latach.

Montaż budek na budynkach placówek edukacyjnych to znakomity przykład czynnej ochrony przyrody, a jednocześnie forma poznawania otaczającej przyrody.

Budki montowane są w ramach projektu Ochrona jerzyka zwyczajnego Apus apus poprzez stworzenie miejsc lęgowych w formie budek zamontowanych na budynkach komunalnych. Całkowita wartość zadania czyli wykonanie budek według konstrukcji zalecanej przez ornitologa, dostawa oraz ich montaż wynosi 9 999,33 zł z czego kwotę 4 050,00 zł otrzymano w ramach dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

foto: Dariusz Bajor/UM Tarnobrzeg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>