Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Czym jest wentylacja i dlaczego jest potrzebna?

Listopad 24, 2015 12:03 PM

Komfort codziennego funkcjonowania jest uzależniony od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest dobrej jakości powietrze, którym oddycha się w pomieszczeniach. Na jego stan wpływ ma mnóstwo rozmaitych przesłanek, niemniej  nieodzowna jest w tym wypadku sprawnie działająca wentylacja.

WENTYLACJA – CZYLI CYRKULACJA POWIETRZA

Pod pojęciem wentylacji należy rozumieć cyrkulację – czyli krążenie – powietrza, najczęściej między pomieszczeniami a przestrzenią znajdującą się na zewnątrz. Odgrywa ona niezwykle istotną rolę w procesie oddychania. Należy bowiem pamiętać o tym, że powietrze, które wypełnia pomieszczenia, ulega zużyciu pod wpływem m. in.:

- oddychania mieszkańców,

- czynności domowych takich jak np. gotowanie, prasowanie, sprzątanie etc.,

-mycia się.

Szacuje się, iż w ciągu doby rodzina składająca się z czterech osób wytwarza w skali roku ok. 5 ton wody. Warto jeszcze w tym miejscu przypomnieć o tym, iż wskutek zużywania powietrze staje się zanieczyszczone – mówi się tu głównie o dwutlenku węgla, aczkolwiek w rachubę wchodzi też sporo innych szkodliwych substancji.

CZYM GROZI BRAK SPRAWNEJ WENTYLACJI?

Brak dobrze działającej wentylacji pociąga za sobą nieprzyjemne i groźne dla zdrowia konsekwencje, których każdy powinien być świadomy. Problemu nie rozwiąże dogrzewanie pomieszczeń, jeśli z cyrkulacją powietrza są problemy – co prawda zapotrzebowanie na ciepło wówczas znacząco wzrasta, ale jednocześnie też postępuję zawilgocenie pomieszczeń. To wszystko sprzyja zaś rozwojowi pleśni i grzybów wytwarzających substancje niebezpieczne dla człowieka i domowych zwierząt.

RODZAJE WENTYLACJI

Wyróżnia się kilka odmian wentylacji:

- naturalną,

- hybrydową,

- grawitacyjną,

- mechaniczną.

WENTYLACJA GRAWITACYJNA CZY MECHANICZNA?

Obecnie w omawianym kontekście padają najczęściej dwa z powyższych pojęć, a mianowicie wentylacja mechaniczna oraz grawitacyjna. Ta druga polega na takiej wymianie powietrza, gdzie wykorzystywana jest różnica ciśnień pomiędzy przestrzenią wentylowaną a ujściem kanału wentylacyjnego do atmosfery. Zużyte powietrze wydostaje się z pomieszczeń za pośrednictwem kratek wentylacyjnych, zaś nowe wpływa do nich przez specjalnie wykonane w tym celu nawiewy, a także przez rozmaite nieszczelności w budynku.

Co się natomiast tyczy wentylacji mechanicznej, to – jak sama już nazwa sugeruje – ma ona charakter sterowany. Aktualnie uznaje się ją za najbardziej optymalne rozwiązanie dla budownictwa jednorodzinnego i nie tylko. Pojawia się również pod inną nazwą – jest to wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. W przeciwieństwie do wentylacji mechanicznej działa ona przez cały rok – a na tym nie kończą się jej zalety. Do jej plusów zaliczają się także m.in.:

- eliminacja przeciągów oraz hałasu,

- znakomita filtracja powietrza,

- stały dopływ świeżego powietrza,

- eliminacja warunków sprzyjających rozwojowi pleśni i grzybów,

- usuwanie nieprzyjemnych zapachów,

- oszczędności w obszarze energii cieplnej niezbędnej do ogrzewania pomieszczeń,

- obniżenie kosztów eksploatacyjnych dzięki rachunkom za ogrzewanie obniżonym nawet o 30 proc.,

- łatwość dostosowania systemu wentylacyjnego do indywidualnych potrzeb

Zobacz też: Montaż instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem

materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>