Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

19.12 (sobota) Koncert Sagittarius Blues Group, w Sandomierzu

Grudzień 14, 2015 11:54 AM

Sandomierskie Centrum Kultury zaprasza na koncert zespołu Sagittarius Blues Group, który odbędzie się w sobotę 19 grudnia br., o godz. 20 w Lapidarium pod Ratuszem (Rynek 1 w Sandomierzu).

Bilety w cenie 20 zł do nabycia codziennie w Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 20, 15 644 61 05) lub przed koncertem. Liczba miejsc ograniczona.

Sagittarius Blues Group powstał w 1981 r. w składzie: Robert Lubera (g, hca, voc), Jurek Lubera (g), Andrzej Kosiorowski (bg) i M. Moskalewicz (dr). Krótko potem odszedł J. Lubera i przez ponad dwa lata grupa działała w trio, wykonując wyłącznie własne blues-roc-kowe kompozycje do tekstów M. Moskalewicza. W połowie 1983 r. zasilił ją drugi gitarzysta, Andrzej Paproti w ten sposób powstał najlepszy skład Sagittariusa. W 1985 r. zespół zakwalifikował się do „Złotej Dziesiątki” Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki we Wrocławiu. Wrocławski sukces zaowocował występem na XXII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu – “Koncert Debiuty”, gdzie po wykonaniu „Deszczowego bluesa” zespół otrzymał dobre recenzje oraz propozycję nagrań radiowych dla Programu III PR. Zrealizowano wówczas dwie zespołowe kompozycje do tekstów M. Moskalewicza: „Stary Jeep” i „Deszczowy blues”. Utwory te często gościły na antenie krajowych stacji radiowych, a także znalazły się na pierwszym miejscu listy przebojów Uniwersytetu Columbia w USA.

Niebawem grupę objął patronatem ABKiSz „Alma Art” w Rzeszowie. Wzmożona aktywność koncertowa przyniosła za sobą udane występy na festiwalach „Blues Top ’85″ w Sopocie (nagroda dla perkusisty) i „Jesień z Bluesem ’85″ w Białymstoku.

…Tadeusz Nalepa to człowiek, który bardzo zaważył na naszej muzyce a pierwszy etap działalności zespołu był fascynacją jego dokonaniami …- wyznali w wypowiedzi dla „Magazynu Muzycznego – Jazz” nr 2/1988.

Grupa wzięła udział w „Koncercie Czystych Serc” w warszawskiej Hali Gwardii (23.05.1986 r.) W latach 1986-1987 wystąpiła m.in. na świnoujskiej „FAMIE” (1986), „Rawie Blues ’87″ w Katowicach, VI „Muzycznym Campingu” w Brodnicy (1987 – gościnnie ze Sławkiem Wierzcholskim), festiwalu w Jarocinie (1987), „Spotkaniach Bluesowych” w Rzeszowie (1986,1987) i „TGB Rock ’85″w Stalowej Woli (3.05.1985 r.), zagrała trasy koncertowe z Tadeuszem Nalepą (np. wspólne występy w rzeszowskim klubie „Dedal”, rzeszowskiej filharmonii), zespołami Dżem i Nocna Zmiana Bluesa. Dokonała kolejnych nagrań radiowych dla rozgłośni w Opolu: „Kiedy byłem mały” (L. Lubera – M. Moskalewicz, R. Lubera), „Zwykły dach nad głową” (komp. zesp. – M. Moskalewicz), „Lokomotywa” (muzyka i słowa: R. Lubera), „Moje miasto” (komp. zesp. – M. Moskalewicz). Sagittarius występował na wielu koncertach w kraju i poza jego granicami.

W 1987 r. zespół zasiliła wokalistka Elżbieta Koralewicz, zaś w muzyce Sagittariusa pojawiły się elementy charakterystyczne dla klimatu amerykańskiego rocka z przełomu lat 60. i 70. W prywatnym studiu nagraniowym w Rzeszowie zrealizowano wówczas utwory: „Jeszcze tylko jedna chwila” (R. Lubera – M. Moskalewicz) i „Moja muzyka” (R. Lubera – M. Moskalewicz).

W 1989 r. A. Kosiorowskiego zastąpił Andrzej Barnaś. W ostatnim okresie swego istnienia Sagittarius oddalał się coraz bardziej od konwencji bluesowej, upatrując w nowych stylach muzycznych szansy na znalezienie dla siebie nowego miejsca na rynku muzycznym. Po kilkakrotnych zmianach składu rozwiązał się na początku lat 90.

W grudniu 2011 po niezwykłym koncercie, z okazji 50-lecia nadania praw miejskich Nowej Dębie (gdzie zespół spotkał się razem na scenie po ponad 20 latach) doszło do reaktywacji najlepszego składu zespołu. Koncert ten został zarejestrowany i następnie wydany w 2012 r. jako album pt. “Sagittarius – deszczowy blues” (DVD+CD).

Zespół obecnie promuje wydanie albumu trasą koncertową …

foto&info: SCK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>