Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: „Górnictwo w dawnej Polsce” – nowa wystawa w MHmT

Luty 9, 2016 1:43 PM

Do 10. kwietnia br. w Muzeum Historycznym miasta Tarnobrzega można oglądać wystawę „Górnictwo w dawnej Polsce”.

Górnictwo to najstarsza gałąź przemysłu na ziemiach polskich. Pierwsze kopalnie – krzemienia – funkcjonowały już w okresie neolitu. W następnych epokach, wraz z rozwojem cywilizacyjnym, pojawiały się nowe jego rodzaje. Największy rozgłos zyskały kopalnie soli w Bochni i Wieliczce oraz ołowiu i srebra w Olkuszu nie tylko z racji kilku wieków ich nieprzerwanej działalności, ale też skali wydobycia, stosowanej techniki górniczej, jak i znaczących dochodów jakie zasilały ówczesny skarb państwa – królewski skarbiec. Z dzierżaw kopalni tworzyły się magnackie fortuny, bogaciły i rozwijały miasta górnicze.

- Prezentując cztery największe i najsławniejsze ośrodki dawnego górnictwa polskiego chcemy przypomnieć, że tradycje wydobywania siarki, w które tak znacząco wpisał się Tarnobrzeg w II połowie XX wieku, mają już sześć wieków – komentuje Tadeusz Zych, dyrektor muzeum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>