Historyczny sukces SPAR-Zamku. Awans tarnobrzeskich tenisistek do finału Ligi Mistrzyń (fotoreportaż oraz video HD)

Ogromny sukces odniosły tenisistki SPAR Zamku Tarnobrzeg prowadzone przez trenera Zbigniewa Nęcka. W piątkowe popołudnie zawodniczki z Tarnobrzega pokonały UCAM Kartagena 3:1 pieczętując awans do finału elitarnych rozgrywek Ligi Mistrzyń.

W pierwszym meczu półfinałowym w Hiszpanii tenisistki stołowe KTS SPAR-Zamek wygrały również 3:1. – Wynik z Kartageny miał kolosalny wpływ na przebieg tej rywalizacji. Trenerka UCAM Adriana Zamfir miała bardzo ograniczone pole manewru przed dzisiejszym spotkaniem, dlatego musiała tak bardzo ryzykować z ustawieniem. Postawiłem na klasyczny wariant, bo widziałem, że cała moja drużyna jest w wysokiej dyspozycji, co później potwierdziło się przy stole. Natalia, pomimo że przegrała, to również zasługuje na słowa uznania, bo wspaniale walczyła – mówi trener Zbigniew Nęcek.

Sytuacja SPAR-u Zamek już w pierwszej partii wyglądała obiecująco. Han Ying rozpoczęła od wysokiego prowadzenia z Iulią Neculą, z którą w Hiszpanii miała tyle problemów. – Byłam zaskoczona, że tak łatwo zdobywam punkty i to mnie trochę uśpiło. Ona po prostu grała słabo a ja się rozluźniłam i gdy Necula zaczęła w końcu normalnie funkcjonować, to mnie przyblokowało – komentowała swój występ Han Ying. Na szczęście liderka KTS-u szybko przywołała się do porządku i dała gospodarzom prowadzenie.

Drugi punkt, na cenę awansu, stał się udziałem Li Qian. – Byłam trochę zdziwiona, że będę grała z Marią Xiao, ponieważ ona nie lubi grać przeciwko defensywnym stylom, ale szybko przeorganizowaliśmy taktykę, żeby nie przytrafiła się żadna niespodzianka – komentowała Li Qian.

Kiedy było już wiadomo, że UCAM Kartagena pożegnał się z rozgrywkami, najtrudniejsze zadanie tego wieczora czekało Natalię Partykę, która stanęła naprzeciwko Ruty Paskauskiene. Pierwszy set wyraźnie wygrała zawodniczka gości, ale w kolejnym napięcie powoli opuszczało tarnobrzeżankę, która coraz lepiej radziła sobie z trudną technicznie rywalką. Po serii kąśliwych kontrataków w połowie i końcówce seta, Partyka odrobiła straty, obroniła dwie piłki setowe i wyrównała stan meczu. Konsekwentnie realizowana taktyka przyniosła jej zwycięstwo także w trzeciej odsłonie. Jednak rozzłoszczona Paskauskiene kolejnego seta zaczęła bardzo agresywnie i z kolei to ona wyrównała. Decydująca odsłona to od początku minimalna przewaga tenisistki z Hiszpanii, której na dodatek sprzyjało szczęście i w konsekwencji pierwszy punkt dla UCAM.

Przeciwnikiem polskiej drużyny w finale będzie TTC Berlin Eastside. Niemiecki zespół dwukrotnie wygrał z austriackim Linz AG Froschberg – na wyjeździe 3:2 i w piątek przed własną publicznością 3:1. Pierwsze spotkanie rozegrane zostanie w Tarnobrzegu 29. kwietnia, rewanż zaś w Berlinie 27. maja.

KTS SPAR ZAMEK Tarnobrzeg – UCAM Kartagena 3:1

Han Ying – Julia Neucula 3:0 (11:7, 11:9, 11:5)
Li Qian – Maria Xiao 3:0 (11:7, 11:3, 11:7)
Natalia Partyka – Ruta Paskauskiene 2:3 (7:11, 12:10, 11:9, 5:11, 8:11)
Han Ying – Maria Xiao 3:0 (11:3, 12:10, 11:4)

źródło: KTS SPAR Zamek Tarnobrzeg