Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Chronią kasztanowce przed szrotówką

Kwiecień 15, 2016 12:10 PM

Obecnie na terenie Tarnobrzega trwają prace związane z zabezpieczeniem kasztanowców przed szkodnikiem – owadem gatunku szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella). Jego larwy żerują w blaszkach liści kasztanowców, wyjadają miękisz liściowy, powodując brunatne plamy i zmniejszanie powierzchni asymilacynej drzewa.

Pnie 145 drzew na terenie całego miasta owijane są folią ogrodniczą z domieszką substancji lepowej oraz substancją feromonowową, która przywabia samce i ma na celu schwytanie jak największej ich ilości. Folie zdjęte zostaną pod koniec maja, by przeciwdziałać schwytaniu innych owadów, które będą przemieszczać się po pniach drzew w kierunku koron.

Ponadto w okresie jesiennym przewidziane jest wygrabianie opadłych z drzew liści i ich utylizacja. Zniszczone zostaną w ten sposób zimujące w liściach poczwarki owada.

Analogiczne prace wykonywane były na terenie samego Parku Dzikowskiego w latach 2012 i 2013, przynosząc wymierne rezultaty w postaci zmniejszenia populacji szrotówka i wydłużenia sezonu wegetacyjnego kasztanowców.

info: UM Tarnobrzeg
foto: Agnieszka Kwiecień/Wilkipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>