Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Baranów Sandomierski: Strażackie manewry w Zamku

Kwiecień 27, 2016 11:37 AM

W miniony poniedziałek na Zamku w Baranowie Sandomierskim Komenda Miejska PSP w Tarnobrzegu zorganizowała ćwiczenia zgrywające jednostek ochrony przeciwpożarowej i podmiotów ratowniczych. Ćwiczenia o tematyce „Współpraca jednostek ochrony przeciwpożarowej i podmiotów ratowniczych podczas działań noszących znamiona kryzysu” składały się z 2 części – teoretycznej i praktycznej.

W części teoretycznej zapoznano obserwatorów i uczestników ćwiczeń z następującą tematyką:

- charakterystyką zagrożenia pożarowego Zamku w Baranowie Sandomierskim, w tym procedurami postępowania podczas ewakuacji zabiorów z obiektu.
- omówiono założenia I epizodu praktycznego dotyczącego uszczelniania śluzy wałowej na rzece Babulówka.
- przedstawiono założenia II epizodu praktycznego dotyczącego pożaru poddasza w Zamku.

Celem ćwiczenia było:

- zapoznanie uczestników ćwiczeń z obiektem Zamku w Baranowie Sandomierskim,
- sprawdzenie procedur alarmowania i dysponowania do zdarzeń sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego,
- przygotowanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego do wykonania zadań w przypadku wystąpienia zagrożeń powodziowych,
- doskonalenie współpracy jednostek straży pożarnej oraz służb współdziałających przy zwalczaniu zagrożeń związanych z gaszeniem pożaru w obiektach zabytkowych połączonych z ewakuacją zbiorów muzealnych,
- doskonalenie współpracy jednostek straży pożarnej z administracją samorządową oraz innymi służbami i podmiotami podczas likwidacji zdarzeń noszących znamiona kryzysu.

Epizod I polegał na uszczelnianiu śluzy wałowej oraz pompowaniu wody do międzywala rzeki Babulówki. W epizodzie tym udział wzięły: zastęp z JRG Nowa Dęba oraz zastępy z jednostek: OSP Baranów Sandomierski, Siedleszczany i Dymitrów Duży.

W epizodzie II – w pożarze Zamku, udział wzięły zastępy z JRG z Tarnobrzega i JRG Nowa Dęba oraz strażacy OSP z Durdów, Skopania i Woli Baranowskiej. Podczas pozorowanego pożaru baszty zamku oraz poddasza zamku, przystąpiło do gaszenia pożaru. W trakcie akcji ratowniczo-gaśniczej m.in. przeprowadzono ewakuację zagrożonych osób i wartościowych zbiorów muzealnych. Udzielono pierwszej pomocy medycznej osobie poszkodowanej w pożarze. W ćwiczeniach uczestniczyły również służby ochrony zamku.

Obserwatorami ćwiczeń byli m.in. Wicestarosta Powiatu Tarnobrzeskiego – Krzysztof Pitra, oraz Marek Barszcz – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski.

foto główne: Powiat Tarnobrzeski

foto&info: UMiG Baranów Sandomierski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>