Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Manifestacja patriotyczna z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja (fotoreportaż oraz video HD)

Maj 3, 2016 2:00 PM

Mszą świętą w kościele O.O. Dominikanów rozpoczęły się miejskie obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Po mszy, na placu Bartosza Głowackiego odbyła się Manifestacja Patriotyczna, podczas której przemówienie wygłosił prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb zaś program artystyczny zaprezentowała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

Po części artystycznej delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Bartosza Głowackiego. Jeszcze dziś, o godz.17 w Zamku Tarnowskich w Dzikowie odbędzie się patriotyczne karaoke.

225 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. To jeden z najważniejszych zabytków naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego. W 2014 roku rękopis wpisano na listę programu UNESCO “Pamięć Świata”.

Znaczenie ustawy jest nie do przecenienia, choć nie zapobiegła kolejnemu rozbiorowi Polski. Traktowany dziś jak narodowa relikwia dokument wprowadzał trójpodział władzy, opiekę prawną nad chłopami, a politycznie zrównywał mieszczan ze szlachtą oraz znosił liberum veto. Wzmacniał też armię.

Przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych oryginał Konstytucji 3 Maja jest pokazywany publicznie niezwykle rzadko. Tylko dziś w warszawskiej Galerii Kordegarda można zobaczyć jeden z dwóch równorzędnych oryginałów, pochodzący z Archiwum Publicznego Potockich.

foto: Piotr Morawski

9 Responses to Tarnobrzeg: Manifestacja patriotyczna z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja (fotoreportaż oraz video HD)

 1. Lutek Narożniak Odpowiedz

  3 maja 2016 at 16:25

  uprzejmie proszę Redakcję NW24 o jednoznaczną odpowiedź ws identyfikacji i wyższości świąt bo nie wiem czy nasze lokalne Władze i zgromadzona przy pomniku ludność Tarnobrzega celebrowali święto konstytucji 3 Maja czy może Matki Boskiej KRÓLOWEJ POLSKI.

 2. RR Odpowiedz

  3 maja 2016 at 16:29

  Są takie rocznice w historii naszego kraju,kiedy przedstawiciele państwa watykańskiego, powinni siedzieć w swoich norach lub leżeć krzyżem, w centralnych punktach większych miast i prosić ten naród o wybaczenie.
  Ale nie.
  Ta cyniczna grupa ustanowiła sobie właśnie 3 maja ,świętem Matki Boskiej Królowej Polski. Stało się to, o ironio w 1920, na prośbę biskupów polskich złożoną do papieża w roku 1918. Roku odzyskania niepodległości.
  Nie ma chyba w historii naszego kraju,przykładu większej hipokryzji.
  Oto organizacja,która jawnie oprotestowała majową konstytucję i poprosiła Papieża i moskiewskich sojuszników o interwencję, robi sobie w tym samym dniu święto Żydówki-Królowej Polski.
  Ja proponuję, aby obchody rocznicy np.wybuchu II wojny światowej były okraszone defiladami grup rekonstrukcyjnych Wehrmachtu.
  Na defiladzie niech grają ‘Horst Wessel lied”, a nad głowami warszawiaków niech lecą odrestaurowane junkersy JU-87.
  Na rocznicę wyzwolenia Auschwitz zaprośmy jakiegoś żyjącego nazistę, Albo dzieci Adolfa Eichmanna, które wygłoszą do przybyłych Żydów jakąś mowę,chwalącą zasługi dzielnego ojca. Chyba nie przesadziłem z porównaniem?

 3. Kasztanka Marszałka Odpowiedz

  3 maja 2016 at 16:35

  foto nr 47, królewna na siwku, wygląda super !!!

 4. Azja Odpowiedz

  4 maja 2016 at 08:16

  Czy panowie niosący sztandar, ten najważniejszy (zdjęcie nr 197 i 198 ), muszą mieć fryzury jak pensjonariusze zakładu karnego? Bardzo źle to wygląda!

 5. Legionista Odpowiedz

  4 maja 2016 at 08:29

  Jak żyję nie widziałem tylu zombie na raz. Można by nakręcić kolejny sezon „The Walking Dead”.

 6. KM Odpowiedz

  4 maja 2016 at 11:53

  Do sztandaru też powinno się brać ludzi na poziomie a nie pijaków, poprostu brak słów/zdjecie nr 72/

  • emeryt z Kopalni Odpowiedz

   4 maja 2016 at 14:14

   grawitacja już go przyciąga, faktycznie żenada, w pracy i nie tylko non stop pod wpływem……Wstyd

 7. lolek Odpowiedz

  4 maja 2016 at 12:54

  pijaki to największe patrioty,prawdziwe katoliki,co żonie przyłożą,schabowego zjedzą,brzydzą się cyklistami i wegetarianami.
  najzabawniejsze,że te pisoludki świętują konstytucję mając ją głęboko w nosie.hipokryzja level najwyższy.
  a nasi manifestanci z kodu też uświetnili tą zakłamaną uroczystość,taką mają odwagę manifestować brak zgody na to co pisiaki robią w kraju,że chodzą na imprezy robione przez nich.niezłomni naszych czasów.

 8. władza Odpowiedz

  4 maja 2016 at 16:43

  Proste i logiczne że nasza władza zaproponuje wino za kilka złotych o potem wychodzi z tego pośmiewisko. Czasami są takie tematy rzucone na portale miejskie że nawet się nie chce tego oglądać. A potem w kółko i to samo. Już się nie dziwie że nasza władza zaczyna niszczyć co powstało wcześniej a jest tych tematów wiele dobrze że można to zobaczyć za pomocą neta. Niech to władza weżnie sobie to do serca i niech nie cytuje przez kogoś innego napisanego tematu a potem podpina to pod siebie. A to zaczyna być irytują bo to się w kuło powtarza i nie tylko na ważnych imprezach czy uroczystości państwowych. Mam nadzieje że w jakiś sposób dojdzie to do góry i zaczną działać albo niech lepiej zwolnią stołki i niech się odczepią jak komary kiedy się najedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>