Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Cztery nowe kamery monitoringu już działają

Maj 5, 2016 8:41 AM

Zakończył się 4. etap rozbudowy monitoringu w Tarnobrzegu. W jego ramach w mieście zainstalowano cztery nowe kamery, za kwotę blisko 200 tysięcy zł. Łącznie w Tarnobrzegu jest 49 kamer nie licząc tych należących do monitoringu spółdzielni mieszkaniowych.

Wczoraj w obecności prezydenta miasta, komendanta Straży Miejskiej, pracowników urzędu oraz przedstawicieli wykonawców odbył się odbiór inwestycji. Odbiorowi podlegały 4 punkty kamerowe znajdujące się w arboretum obok Zamku Tarnowskich w Dzikowie, na skrzyżowaniu ulic Kopernika i 11 Listopada, Sienkiewicza i Zamkowej oraz w miejscu najbardziej odległym od miasta, obok ronda przy Parku Przemysłowo-Technologicznym na osiedlu Zakrzów. Każdy z punktów wyposażony został w dwie kamery, jedną stacjonarną i jedną obrotową, obejmującą cały obszar wokół kamery.

Projekt dla IV Etapu monitoringu wykonany został przez firmę Net Strategy, a wykonanie instalacji przypadło, wyłonionemu w drodze przetargu, lokalnemu przedsiębiorstwu Teskom. Całość etapu zrealizowana została za kwotę blisko 200 tys. zł. Wszystkie zainstalowane kamery przekazują obraz w wysokiej jakości HD. Pozwalają na wielokrotne powiększanie obrazu, który rejestrowany jest na dyskach twardych i przechowywany, zgodnie z przepisami, przynajmniej przez 30 dni. Materiał, który zostanie zgrany w celu podjęcia czynności wyjaśniających może być przechowywany znacznie dłużej. O nowoczesności zamontowanych kamer świadczy także system wykrywania pojazdów samochodowych i ludzi, który na ekranach identyfikuje te obiekty za pomocą kolorowych kwadratów. Szczególnie jest to przydatne podczas pracy nocnej.

W chwili obecnej w mieście działa 49 kamer, nie licząc kamer należących do monitoringu tarnobrzeskich spółdzielni mieszkaniowych. W porównaniu z innymi miastami o porównywanej wielkości Tarnobrzeg jest miastem o najbardziej rozwiniętym systemie kamer.

Obsługą kamer zajmuje się Miejska Komenda Policji oraz Straż Miejska. Obie instytucje niezależnie od siebie śledzą obraz z wszystkich kamer, informując się wzajemnie o niepokojących zdarzeniach. Najczęściej identyfikowane są pojazdy zaparkowane w miejscach niedozwolonych oraz osoby spożywające alkohol w miejscach publicznych. Monitoring sprawdza się w przypadkach kolizji drogowych i niszczenia mienia. Jak informuje Straż Miejska dzięki kamerom miejskim wielokrotnie zapobieżono bójkom, a nawet próbie gwałtu.

foto&info: Robert Chrząstek/UM Tarnobrzeg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>