Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sandomierz: Brama Opatowska atrakcyjniejsza dla turystów

Maj 6, 2016 12:34 PM

Ślub lub kolacja na słynnej Bramie Opatowskiej – z taką ofertą do sandomierzan i turystów wychodzi Sandomierskie Centrum Kultury, które od marca br. zarządza słynnym zabytkiem. Obiekt przejęło miasto po eksmisji dokonanej przez komornika na podstawie wyroku sądu. Wcześniej zabytkiem zarządzał sandomierski oddział PTTK.

Pełna oferta nowych atrakcji związanych z Bramą Opatowską ma zostać wdrożona najpóźniej do końca maja br. Na tarasie widokowym obiektu będzie można zjeść kolację pod gwiazdami, czy zorganizować uroczystość rodzinną. Pojawią się tam również lunety, dzięki którym będzie można obserwować okolicę.

Wewnątrz bramy uruchomiony zostanie sklepik z pamiątkami, będą ekspozycje i wystawy, promujące Sandomierz i jego okolice. Zainstalowany zostanie również infomat, dzięki któremu turyści będą mogli uzyskać niezbędne informacje dotyczące noclegów, atrakcji i gastronomii. Dla bezpieczeństwa w obiekcie zostanie zainstalowany monitoring.

NOWE CENY BILETÓW

Sandomierskie Centrum Kultury wprowadza preferencyjne ceny biletów dla mieszkańców miasta i okolic. Sandomierzanie, po okazaniu dowodu tożsamości za wstęp na bramę płacić będą złotówkę, zaś mieszkańcy okolic w promieniu 30 km od miasta będą mogli kupić bilety ulgowe, w cenie 3 zł. DO ulgi uprawnieni są również emeryci, renciści, studenci do 26 r.ż. oraz uczniowie. Cena biletu normalnego wynosi 4 zł.

*******************************************************************************

BRAMA OPATOWSKA – zbudowana w okresie XIV – XVI w. – jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Nieopodal pozostały fragmenty średniowiecznych murów obronnych oraz furta dominikańska tzw. „Ucho Igielne”. Gotycka brama wjazdowa do miasta. Wzniesiona w XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego. Jedyna jaka zachowała się spośród czterech istniejących. Uznawana była za największą. W systemie obwarowań sandomierskich murów obronnych były cztery takie bramy: od północy Zawichojska i jedyna z zachowanych Opatowska, od południa Krakowska i od wschodu Lubelska.

W XVI wieku Bramę Opatowską podwyższono i zwieńczono renesansową attyką. Z wysokości 30 metrów można zobaczyć fascynujący widok na miasto i okolice. Od południa rozciąga się panorama Starego Miasta, widać Wisłę, która w tym miejscu płynie w kształcie litery „S” a także kościoły św. Jakuba i św. Pawła, prawobrzeżny Sandomierz oraz Tarnobrzeg. Natomiast od strony północnej klasztor Benedyktynek, przedmieście Zawichojskie, osiedle Kruków oraz szpital. Od wschodu rozciąga się panorama Wisły i Gór Pieprzowych, od zachodu widać park miejski z wieżą ciśnień, kościołem św. Józefa oraz budynki dawnego klasztoru o.o. reformatorów.

Pierwotnie poszczególne kondygnacje wieży połączone były drabinami i pomostami przy otworach strzelniczych. W 1928 roku podczas jej remontu wykonano metalowe schody. Wjazd przez bramę zamykany był żelazną kratą, spuszczaną po prowadnicy, która zachowała się do dziś na północnej ścianie bramy.

Do miasta można też było dostać się furtami Zamiejską (znajdowała się ona między Collegium Gostomianum a Domem Długosza) i Dominikańską. Zachowała się tylko furta Dominikańska nazywana „Uchem Igielnym”.

info: SCK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>